Sağlık

YAZ MEVSİMİNDE VARİS ŞİKAYETLERİ NEDEN ARTAR?

VARİS ŞİKAYETLERİ

Hepimiz çevremizde yaz mevsimi yaklaşınca özellikle varis sorunu yaşayan bayanların bacaklarının estetiğinin bozulduğundan dert yandığını duymuşuzdur ya da görmüşüzdür. Bayanların varis sorunu konusunda düştüğü en büyük hata ise varislere bir sağlık sorunu olarak değil de estetik sorunu olarak bakmalarıdır. Bayanlar genellikle etek giyinmeyi tercih ettiği için bacakları yazın yoğun sıcağına daha çok maruz kalmakta ve bu durumda bacaklardaki ısı oranını artırarak var olan varisleri daha da belirgin hale getirmektedir. Bu durumda bayanların yazın varislerden daha çok şikayet etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bayanlar varis şikayetlerini azaltmak için özellikle yazın yoğun sıcaklarında bacaklarını güneşten koruyacak giysiler giyinmeli ve yarım saatten fazla güneşte kalmamaya özen göstermelidir.

VARİS ŞİKAYETLERİ

Varis sorunu olan insanlar herhangi bir nedenden dolayı yazın yoğun sıcaklarında fazla güneşe maruz kalmışlarsa, dayanabiliyorlarsa soğuk duş, dayanamıyorlarsa ılık duş alarak vücut ısısını mutlaka düşürmelidir. Aksi takdirde özellikle yaz aylarında gece uyurken bacaklarına kramp girmesi, bacaklarda aşırı kaşıntı ve şişlik, “Hele de kaşıntı olur olmaz yerde tutarsa zor anlar yaşadıklarından”, huzursuz bacak sendromlarından şikayet edip dururlar.

VARİS ŞİKAYETLERİ

Yaz mevsiminde varisten kaynaklı şikayetlerin artmasının en büyük nedeni sıcaktan çok insanların bilinçli davranarak gerekli tedbirleri almamasından kaynaklanıyor. Örneğin yazın yoğun sıcaklarda dar elbiseler giyinmenin bacakların ısı seviyesini artırdığından dolayı varis sorunu şikayetlerini tetiklediğini bildiğimiz halde süsümüzden ödün vermemek için dar elbiseler giymeye devam ederiz. Halbuki bol elbiseler giyinmiş olsak sıcağa karşı tedbir alacağız ve varis sorunu şikayetlerini azaltmış olacağız. Bunun gibi daha birçok örnek de verilebilir. Yaz mevsiminde varis sorunu şikayetlerini azaltmak veya artırmak tamamen kendi tercihlerimize bağlıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu