Gebelik

Gebelikte Sporu İhmal Etmeyin

Gebeliğin bazı dönemleri sancılı geçer. Sizler düzenli spor yaparak en aza indirebilirsiniz. Gebelik ve spor özellikle hamilelik sürecinin her aşamasında gereklidir. Gebeliğin ilk 3 aylık dönemi düşük yapılması tehlikesi olabildiği için ağır sporlardan kaçınılması gereklidir. Düzenli yürüme hamileliğin her döneminde gebeyi rahatlatır.

Gebelikte Sporu İhmal Etmeyin
Gebelikte Sporu İhmal Etmeyin

Gebelikte Sporu İhmal Etmeyin ve Doğru Sporları Tercih Edin

Anne adayı hamilelik süresinde 12 kilo alması uygundur. Gebelik ve spor ile anneler kilolarını dengede tutarlar. Annede bazı hormonsal değişiklikler olur. Vücut ağırlığı değiştiği için ağrılar oluşur. Eklem ve kas ağrıları şikâyetleri artar. Sporları bilinçli şekilde yapmalısınız. Sporun yapılmasının amacı annenin rahat bir doğum yapması içindir.

Sporu kendi başınıza bilinçsiz yaptığınız zaman bebeğe zarar verebilirsiniz. Uzman kadrolar ile doğru nefes alma yöntemleri uygulayarak yapabilirsiniz. Anne ve bebek gelişim süresinde özellikle doğru sporun yararları fazladır. Anne kilo almayarak rahat şekilde doğumunu gerçekleştirir.

Gebelikte Sporu İhmal Etmeyin
Gebelikte Sporu İhmal Etmeyin

Sporu eşlerinizle birlikte yapmanız önerilir. Yüzme ve yürüyüş önerilir. Ata binme ve ağırlık çalışmaları hamilelerde uygulanmaz. Yürüyüşlerinizi sakin bir şekilde yapmalısınız. Hızlı yürüyüşlere gerek yoktur. Pilates özellikle hamile bayanlara önerilir. Pilatesi uzman kadrolarla yaparak sizler rahat bir gebelik geçirdiğinizi göreceksiniz. Anne adayları özellikle hamilelik süresinde yeme alışkanlıklarına da dikkat etmeleri gerekir. Spor yaparken ağır yemekler yemeyin. Bol su içerek kendinizi rahatlatın. Sağlıklı bir gebelik için önemli kurallara uymanız gereklidir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hamileyken spor yapmak hem bebeğiniz için hemde kendiniz için oldukça iyi gelecektir . Stresinizi alacak daha sağlıklı ve daha din hissetmenizi sağlıyor . Hamile platesi diye boşuna konuşmuyor Ebru Şallı . Hafif bir dinlendirici alt yapı müziği ile ruhunuzu şenlendirin .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu