Teknoloji

İnstagramdan Saldırgan Yorumlara Engel

Dünyanın en popüler sosyal medya platformu olan İnstagramdaki şiddet içerikli yorumların engellenmesine yönelik çalışmalarda sona gelindi.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal medya platformları içerisinde en popüler ve en etkileşimli sosyal medya uygulaması olarak İnstagram ön plana çıkmaktadır. Ama bu durum beraberinde bazı sakıncalı davranışları da getirmektedir. Bu anlamda özellikle şiddet içerikli yorumlar İnstagram sosyal medya platformunun güvenliği açısından son derece büyük bir risk oluşturmaktadır. Çünkü sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen bu yorumlar zamanla kişisel haklara saldırı boyutuna da ulaşabilmektedir.

Bu sebeple İnstagramdan saldırgan yorumlara engel getirmeye yönelik yeni bir çalışma başlatmış ve bu sayede sosyal medya platformu üzerinde gerçekleşen sakıncalı ve şiddet içerikli yorumların önüne geçmeyi planlamaktadır. Bu yönde yapılan çalışmaların ise sonuna gelindiği ifade edilmektedir.

Saldırgan Yorumlar İçin Yapay Zekâ Güncellemesi

Geçtiğimiz hafta göreve gelen yeni İnstagram CEO’su Adam Mosseri, yapay zekâ destekli geliştirilen yeni sistem sayesinde İnstagram sosyal medya platformu üzerindeki yorumları denetleme ve şiddet içerikli yorumları kaldırmaya yönelik kararın altına imzasına atmasını ardından sistem üzerinde son kontrollerin yapıldığı ifade edildi. Bu yeni yapay zekâ sisteminin şiddet içerikli yorumları otomatik olarak tespit edeceği yönünde kuvvetli iddialar bulunmaktadır. Gerçekleştirilen tespitlerin sonucunda sakıncalı bulunan yorumların Topluluk Operasyonları merkezine gönderileceği ve burada yapılan çeşitli incelemelerin sonra kaldırılıp kaldırılmayacağına karar verileceği açıklanmıştır.

İnstagram yönetimi bu yapay zekâ sisteminin geliştirilmesinin ana sebebi olarak ise, uygulamanın her yaş grubuna hitap ettiği ve bu tarz saldırgan yorumların böyle bir uygulamada yer almasının  ileride çok büyük sorunlara yol açacağı ifade edilmektedir. Dünya üzerinde İnstagram en homojen yaş grubu dağılımı gösteren sosyal medya uygulaması olarak dikkat çekmektedir. Yapılan yorumlar ise İnstagram’ın başarısını altında yatan nedenlerden birin ise bu homojen dağılım olduğu ifade edilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu