Yaşam

Yanıkları İyileştiren Doğal Yağlarla Yapılan Tarifler

Dönem dönem ev içerisinde yanıklara maruz kalıyorsanız sizlere yanık izi bırakmayacak aynı zamanda acıyı anında hafifletecek harika tarifler hazırladık. Tabii ki 1. ve 2. derece yanıklarda mutlaka bir uzman yardımı almanız da yarar var. tıbbi müdahale gerektirmeyen daha basit Yanıklar için evinizde aşağıdaki karışımları uygulayarak kullanabilirsiniz. Yanıklara iyi gelen bitkisel karışımlar;

Acil Durum Yanık Kompresi

Malzemeler:

5 damla lavanta yağı

10 santigrat derecede yarım litre su

Yapılışı ve Kullanımı:

5 damla lavanta yağını soğuk suyun içerisine damlatın ve iyice karıştırın. Daha sonra temiz ve yumuşak bir bez ya da kumaş parçasını Bu suyun içinde ıslatarak yanık olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Yaranın üzerine kumaş parçasına uygulayın ve 15 dakika kadar bekletin. Üç günde bir bu işlemi tekrar edebilirsiniz.

Yanık Sonrası Formülü

Malzemeler

25 damla lavanta yağı

2 damla nane yağı

60 gram ayçiçeği yağı

Yapılışı ve Kullanımı:

Bütün malzemeleri yukarıda belirtilen ölçülerde hazırlayarak birbiri ile karıştırın ve daha sonra çalkaladığınız malzemelerin yağlarını iç içe geçirin. Aynı gün içerisinde birkaç defa yanık bölgeye Bu karışımı uygulayabilirsiniz. Isterseniz bana yağı yerine saman çiçeği yağı da Tercih edebilirsiniz. Özellikle güneş yanıkları konusunda oldukça etkili bir karışımdır.

Ev Yapımı Yanık Formülü

Malzemeler

16 damla lavanta yağı

2 bardak soğuk su

2 adet buz küpü

10 damla papatya yağı

Yapılışı ve Kullanımı:

Yukarıda belirtilen ölçülerde ki malzemeleri yayvan bir kabın içerisine aktarın. Daha sonra bu karışımın içerisine yanık bölgeyi batırın. Soğuk bir karışım olacağı için anlık bir rahatlama sağlayacaktır. Yanık olan bölge kabın içerisine girmeyecek şekilde bir yerdeyse ince bir kumaş parçasının suya batırarak etkilenen bölgeye kompres uygulayabilirsiniz.

Not: Yukarıda saydığımız yöntemlerden birini uygulamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken şey Öncelikle O bölgeyi soğutmak. Yani yanık bölgeyi soğutma istiyoruz dondurmak değil Bunu unutmayın. Uygulama süresini Buna göre belirleyin. Verdiğimiz tariflerinin tamamı ev tipi basit Yanıklar içindir. Daha ciddi bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmakta yarar var.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu