Gebelik

Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırmak Güvenli Mi?

Hamilelik döneminde grip aşısı yaptırmak savunmasız kalan ve zayıflayan bağışıklık sistemini daha da güçlü hale getirecektir.

Hamilelikte grip aşısı yaptırmak gripten korunmanın en iyi yollarından biri olarak kabul edilir. Özellikle mevsim geçişlerinde daha sık görülen bu hastalıktan korunmak için bol sıvı tüketilmeli, beslenmeye dikkat edilmeli ve stresten uzak bir yaşam sürülmelidir.

Genellikle hastalık kendini öksürük, boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı, halsizlik, nefes darlığı gibi belirtilerle gösterir. Eğer bağışıklık sistemi güçlüyse hastalık daha kolay atlatılır. Grip aşısı da bu amaçla yaptırılır. Hamilelikte aşı yaptırmadan önce doktor önerisi almakta yarar vardır. Böylece hem anne adayı hem de bebek açısından olumlu etki daha fazla olacaktır.

Hamileler Grip Aşısı Olmalı Mı?

Gebelik dönemi boyunca vücutta pek çok değişiklik meydana gelmekte, hormonlar değişmekte ve bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Bu nedenle anne adayı ve bebek hastalıklardan daha çabuk etkilenir hale gelmektedir. Bunu önlemek adına tüm tedbirlerin alınması gerekir.

Diğer aşılar ile kıyaslandığında grip aşısı hamilelik açısından daha az tehlike içerir. Bu nedenle aşı yaptıranlardan olumsuz bir geri dönüş alınmamaktadır. Aşının yapılması için en uygun zaman hasta olunmayan dönem olarak ifade edilir. Eğer hastalık belirtileri görüldükten sonra aşı yapılırsa bu durumda yüksek koruyuculuktan söz edilemez. Bununla ilgili tüm bilgilendirme anne adayına doktor tarafından yapılacaktır.

Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gebelikte grip aşısı yaptırmadan önce ilk olarak doktor onayı alınmalıdır. Her anne adayının vücut yapısı farklı olacağından elde edilecek sonuçlar da farklılık gösterebilir. Bu nedenle aşı ve buna benzer tıbbi uygulamalar yapılmadan evvel doktorun izin vermesi gerekir.

Aşıyı yaptırmak için grip belirtileri ortaya çıkmış olmamalıdır. Diğer pek çok hastalığa kıyasla grip kendini daha kolay belli eder. Bu sayede hastalığın olup olmadığı rahatça anlaşılabilir. Eğer anne adayının alerjik durumu varsa bu mutlaka aşı yaptırılmadan önce belirtilmelidir. Aksi halde istenmeyen reaksiyonlar görülebilir. Ayrıca aşının içerisinde cıva olup olmadığı da öğrenilmelidir. Aşı yapıldıktan sonra beklenmeyen bir etki olursa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu