Gebelik

Gebelikte Beslenme

Anne adaylarının büyük bir kısmı hamilelik döneminin nasıl sorunsuz geçeceğini bilemezler. Ancak gebelikte beslenme konusuna dikkatli olunması sonrasında çok fazla sorun ortaya çıkmaz. Pek çok anne adayı bu dönemde hemen her şeyi yiyebileceğini düşünür. Ancak özellikle de sağlıksız besinlerin tüketilmesi sonrasında hem anne hem de bebeğe ciddi oranda zarar verir. Gebelik döneminde öncelikli olarak yapılması gereken şeylerin başında düzenli beslenme geliyor.

Gebelikte Beslenme
Gebelikte Beslenme

Günde üç öğün yemek yerine az ancak sık yemek yemek, gebelikte beslenme konusunda en önemli başlıklardan bir tanesi olarak biliniyor. Bu dönemde en fazla kaçınılması gereken şeylerin başında ise sigara, alkol, çay, kola ve kahve gibi şeyler geliyor. Özellikle de kola ve kahve gibi içeceklerin içerisindeki kafein vücuda ciddi oranlarda zarar verir. Ayrıca gebelik boyunca sucuk, salam ve sosis gibi işlenmiş gıdaların tüketilmemesi gerekiyor.

Gebelikte Beslenme
Gebelikte Beslenme

Balık tüketimi ise hakkında en çok konuşulan konulardan bir tanesi. Balığın içerisinde yer alan cıva miktarının yüksek olması anne ve bebeğin ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya gelmesine neden olacaktır. Bunu engellemek adına içerisinde cıva miktarı en az olan balıklar arasından seçim yapmak en doğrusu olur. Anne adayları gebelik döneminde gerek sebze meyve gerekse et tüketimini belirli bir düzenle yapmalıdır. Böyle olduğu takdirde herhangi bir sorun yaşanmadan gebelik süreci sona erer ve hem anne hem de bebek sağlığını korumuş olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hamileyken her istediğim yiyeceği alıp yiyeceğimi sanardım ama öyle olmuyormuş. Bebeğimin daha sağlıklı olması için benimde daha sağlıklı ve mevsiminde olan sebzelerin meyvelerin yiyeceğimi söyledi doktorum. Bunları baştan araştırırsanız sizin için sonuçlar daha iyi çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu