Yaşam

Yurt Dışı Bursları Genel Şartları

Yurt dışı bursları genel şartlar neler? Yurt dışında okuyan kişilerin başvuru yapabilmeniz için sağlaması gerekenler nedir?

Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını yurt dışı bursları adı altında sunulan detaylardan öğrenebilirsiniz. Başvuru şartlarını sağlıyor olmanız durumunda, direkt olarak başvuru yaparak burs almak üzere hak kazanma şansınızı değerlendirebilirsiniz.

Yurt Dışı Bursları Genel Şartları Nedir?

Her vakıf ya da kurum için farklı olarak belirtilmiş olan burs şartları olacaktır. Ancak öğrencilerin burs alması için genel şartların olduğunu da söyleyebiliriz. Ön bilgiler adı altında kuruluşların sunduğu başvuru şartları bulunuyor. Şartları yerine getiren kişi direkt olarak başvurunuzu yapabiliyor.

İlk olarak yabancı hükümet bursları iki anlaşmalar çerçevesinde oluyor. Yabancı ülkeler tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına araştırma, lisans, yüksek lisans, doktora ve dil kursu alanlarında veriliyor.

Burs şartları ise her ülkeye göre değişiklik gösteriyor. Adayların;

Eğitim,

Konaklama,

Sağlık,

Aylık burs ücreti gibi konularda burs alması sağlanabilir.

Şartlar

Yurt dışı bursları genel şartları aşağıdaki gibidir.

Araştırma, yüksek lisans, doktora bursları için en az lisans – yüksek lisans mezunu adaylar kabul edilecektir.

Dil bursları için en az fakültelerin 4.sınıf öğrencisi olmak gerekir.

Adaylar bir akademik dönemde en fazla iki ülke için başvuruda bulunabilir.

Bir dönem içinde iki kez ön başvuru yaptığı halde mülakata katılmayanlar adaylar dönem içinde başka bir burs için başvuruda bulunamayacaktır.

Online olarak internet üzerinden belirtilen süre içinde başvuru yapılmalıdır.

Kaydını tamamlayan kişilerin bakanlığımızda herhangi bir çağrı beklemeden açıklanan tarihlerde ve yerde hazır olmaları istenecektir.

Detayları takip ederek yurt dışı bursları başvurusunu yapabilirsiniz. Koşulları sağlamanız durumunda, başvurunuzun olumlu yanıtlanması ve burs almanız sağlanacaktır. Bilgileri dikkate almalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu