Gebelik

İnfertilite Tedavisi 

İnfertilite Tedavisi 

 

Kısırlık sorunları araştırılırken yaklaşık olarak ’lik bir dilimde hiçbir sorun bulunamamaktadır. İnfertilite tedavisi için nedeni bilinmeyen kısırlık hariç olmak üzere, diğer tüm sorunların bir nedeni ve bir tedavisi bulunmaktadır. Nedensiz infertilite konusunda hekimler çiftlere basit ilaç uygulamaları vererek 6 aylık bir süre verir ve bu süre içerisinde kendiliğinden gebeliğin oluşması beklenir. Sebebi bilinen kısırlık durumlarında ise erkek ya da kadın olsun hemen doğru tedavi teknikleri ile gebeliğin sağlanmasına çalışılır.

Sebebi Bilinmeyen İnfertilite Tedavisi

            İnfertilite tedavisi için yapılan tüm testler ve muayeneler sonunda, yaygın olarak bilinen sorunlara rastlanılmadığında konulan teşhis sebebi bilinmeyen kısırlıktır. Bu durumda sağlıklı cinsel birleşme ve üreme sistemleri hakkında çiftler bilgilendirilerek, diğer sağlık konularında araştırmalar yapılır. Kromozom ve hücresel etkiler, aşırı kilo, kötü alışkanlıklar ve beslenme, geçmiş cerrahi hikayeler ve kullanmakta olduğu ilaçlar gibi etkenler ele alınır. Tedavi için bu etkenlerin varlığı ve çözüm yolları araştırılarak sonuca ulaşılmaya çalışılır. Soruna tüp bebek veya aşılama yöntemleri ile çözüm üretilebilir.

Tüp Bebek ile Aşılama Arasındaki Fark Nedir?

Tüp Bebek ile Aşılama Arasındaki Fark Nedir?

Tüp bebek ve aşılama arasında fizyolojik bir fark bulunur. Sorunun erkek tarafında olduğu; sperm kalitesinde düşüklük, menide sperm olmaması ve sperm kanallarının tıkanıklığı gibi sorunlarda aşılama yöntemi ile gebelik oldukça başarılı bir yöntemdir. Ancak aşılama için anne adayındaki üreme sisteminde hiçbir sorun bulunmaması ve aşılamanın daha etkin olması için anne adayına ilaç ile tedaviler uygulanması gerekir. Aşılama öncesinde erkek spermlerin laboratuar ortamında özel olarak seçilerek, canlılığının ve kalitesinin yeterli düzeye getirilmesi ve anne adayına ilaç ile yapılan tedavi sayesinde yumurtalardaki kalitenin sorunsuz hale getirilmesi gerekir. Bu işlemler sonunda hazırlanan spermler özel olarak rahme enjekte edilerek aşılama yapılır. Tüp bebek işlemlerinde erkek için aynı işlemler yapılır ancak kadın yumurtaları da özel olarak anne adayından alınarak spermlere benzer işlemlerden geçirilerek, laboratuar ortamında döllenmelerinin ardından anneye enjekte edilir. İnfertilite tedavisi için bu iki yöntem genellikle en başarılı yöntemlerdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu