Moda

CAST AJANS VE OYUNCULUK SEÇİMLERİ

aypi
Aypi Ajans

Günümüzün eğlence sektörü içinde filmlerin yeri çok büyüktür. Canımız sıkıldığında sinemaya gideriz, evde vazgeçilmez en az bir iki dizi filmlerimiz vardır. Film aralarında verilen reklamlar bile dakikalık, saniyelik filmdir. Bir gün boyunca farklı farklı sinema, dizi, reklam izlediğimizi düşünelim. Hepsinde karşılaşılan oyuncu sayısı bize film piyasasında ihtiyaç duyulan oyuncu sayısı hakkında bize bir fikir verir. Sürekli yeni yüzlere duyulan ihtiyaç cast ajanslara ilgiyi artırdı. Yeni yüz arayışında olan birçok yapımcı bu ihtiyacını gidermek için cast ajanslara başvuru yapar. İhtiyacı olan oyuncu seçimin nasıl olması konusunda bilgilendirme yaparak uygun oyuncuyu cast ajanstan bulmasını ister.

Cast ajansın nitelikli ve kaliteli çalışma yöntemleri cast ajans hakkında fikir verir. Bu konuda kendini kanıtlamış uzman firmalar çalışma disiplinini oluşturmuşlardır. Hem firmayı hem de oyuncuyu koruyan şartnameleri ile 18 yaş üstü adaylarla sözleşme imzalarla. Diğer taraftan bu işi iyi yapan firmalar olduğu kadar çanta ajans diye tabir edilen işin ciddiliğinden uzak firmalarda vardır. Oyunculuk içini ciddi olarak düşünenler bu konuda dikkatli davranmalıdırlar. Kurumsal firmalarla çalışmak işinizin de profesyonelliğini artıracaktır. Çanta ajans diye anılan cast ajanslarda toplumun her alanından kişilerin küçük bir şöhret uğruna ajansın veri tabanına kaydoluyorlar. Çoğu kayıt olmak için ajansa bir bedel ödüyorlar. Hatta başka filmlerde rol kapabilmek için rollerini ücretsiz oynuyorlar.

Oyunculuk işini gerçekten yapmayı düşünenler cast ajans seçiminde dikkatli olmalıdırlar. Kendilerine bir şey katmayan, kendisine sadece veri bankasında bir fotoğraf gözü ile bakanlardan uzak durmalıdırlar.

Oyunculuk İçin Cast Ajansa Başvuru Nasıl Yapılır

  • İlk önce gerçekten bu konuda deneyimli, oyuncu kadrosu film sektörümde başarılı olmuş oyunculardan oluşan bir cast ajans seçilmelidir.
  • Çoğu cast ajans başvuruları internet üzerinden kabul etmektedirler. Web sayfasından cast ajansa başvuru yaparak kendiniz ile ilgili bilgilerin cast ajansa iletilmesini sağlamalısınız.
  • Başvuru kabulü gerçekleştikten sonra profesyonel fotoğraflarınızı çektirmelisiniz. Bazı firmalar bunu kendileri yaparken bazılar da dışarıdan çekilmişleri kabul etmektedir.
  • Fotoğrafların firmanın web sayfasına girmesiyle cast ajansın veri bankasına girmiş olacaksınız. Bundan sonra yapmanız gereken uygun bir proje için bir yapımcının görmesini beklemek.
  • Yapımcı fotoğrafınızı beğendikten sonra cast ajansla görüşerek sizinle bir görüşme ayarlanmasını ister.
  • Görüşmenin olumlu sonuçlanması projeye dâhil olduğunuzun göstergesidir. Bunun sonrasında genellikle sözleşme imzalanarak proje başlanır.
  • Oyuncuların ücretlerinin ödemesi yapımcı tarafından cast ajansa yapılır. Komisyon bedeli cast ajans tarafından kesilerek oyuncuya verilir.
  • Cast ajans ile oyuncu arasında imzalanan sözleşmeler genellikle 1 yıldır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu