Gebelik

Aşılama Yöntemi Nedir ve Ne Zaman Uygulanır?

Aşılama Yöntemi Nedir ve Ne Zaman Uygulanır? Bebek sahibi olmak isteyip istemeyen evli çiftlerin imdadına aşı ve tüp bebek tedavileri geliyor. Peki aşılama ne zaman uygulanmalı sorusunun cevabı makalemizde yer almaktadır.

Aşılama Yöntemi Nedir ve Ne Zaman Uygulanır? Aşılama evli çiftlerin yaklaşık beşte biri, istedikleri zaman hamile kalmakta zorlanıyor. Özellikle kadınlarda ileri yaşta evlilik ve artan tütün kullanımı üreme kapasitesinde ciddi düşüşlere yol açmaktadır. İstatistikler, erkeklerde sperm üretiminin de son 50 yılda önemli ölçüde azaldığını gösteriyor. Sperm sayısındaki bu düşüşün önemli nedenleri arasında tütün kullanımının yanı sıra hormonal ve toksik gıdalar ile çeşitli çevresel faktörler yer almaktadır.

Bilindiği üzere kısırlık kliniklerine başvuran çiftler üzerinde gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra en uygun tedavi yönteminin seçilmesine özen gösterilmektedir. Aşı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşı tedavisine başvurmadan önce çiftlerin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Tedaviye başlamadan önce son 48 saat içinde alkol tüketilmemelidir ki spermler yüksek oranda doğurgan olsun. Aynı şekilde sperm sayısını ve verimini olumsuz etkileyen bir ilaç da tüketilmemelidir. Kullanılan çeşitli ürünler sperm sağlığını etkileyeceğinden böyle bir kullanım yapılmamalı ve son 48 saate dikkat edilmelidir.

Erkeklerin aksine kadınların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Tedaviye başlamadan 48 saat öncesine kadar genital bölge ve çevresindeki bölgeye zarar verebilecek krem ​​veya losyonlar kullanılmamalıdır. Bu tür kremlerin kullanımı ile bazı enfeksiyon riski olabilir.

Greft Tekniği Kimler İçindir?

Aşı tedavisinin tercih edilmeden önceki aşamalarda her iki kişinin de çeşitli yöntemleri denemesi gerekir. Uzmanlar genellikle aşılama yöntemini en sona bırakmayı önerirler. Kadın yaklaşık 1 yıl korunmasız cinsel ilişkiye girmesine ve her türlü yöntemi denemesine rağmen hamile kalamıyorsa aşı yöntemi uygulanır.

Aşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşılama yöntemi, diğer gebe kalma yöntemlerine göre oldukça kolay ve kısa zamanlı bir yöntemdir. Teknolojinin her anlamda gelişmesi sayesinde tıpta ilerlemeler olmuş ve bu sayede aşılama yöntemi ortaya çıkmıştır. Üretilen enjektörlerin kullanımı ile ağrısız gebe kalmak mümkün hale gelmiştir. Gelişen enjektörlere ilk olarak müstakbel babanın spermleri konur. Daha sonra tüm bu spermler annenin rahmine enjekte edilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu