Yaşam

Çamaşır Yıkarken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Çamaşır Yıkarken Yapılan Hatalar Nelerdir? Giyilen kıyafetlerin uzun ömürlü olmasına güzel kullanılması ve doğru yıkanması etki eder. O zaman yazımızda kıyafetlerimiz yıkarken yapılan hataları ele alalım.

Çamaşır Yıkarken Yapılan Hatalar giysilerin ömrünü kısaltır. Günlük yaşamımızın bir parçası olan kıyafetler her daim yıkanması gerekir. Çamaşır yıkarken sürekli yapılan aynı yanlışlar giysilere zarar verir. Bu durum birçok yönden kişileri zarara uğratır. Bu yüzden birtakım dikkat edilmesi gereken noktaları göz önünde bulundurmak gerekir. O zaman bizde yazımızda çamaşır yıkarken yapılan hatalar neler bunlardan bahsedelim.

Kıyafetlerimizi Yıkarken Yapılan Hatalar

Çamaşır yıkamak hayatımızın doğal akışında yaptığımız eylemlerden biridir. Birtakım durumlara dikkat ederek kıyafetleri daha uzun ömürlü kullanmak mümkündür. O zaman başlıklar halinde bunlar neler sıralayalım.

1-) Çamaşırları Kumaş Türlerine Göre Ayırmak

Çamaşırları pek çok kimse renkli, beyaz ve koyu renkli olarak ayırarak yıkamaya özen gösterir. Fakat bunları aynı türde kumaşlara göre yıkamaya dikkat edilmez. Örneğin havlular sentetik yapıda kumaşlarla yıkanmamalıdır.

2-) Fazla Deterjan Kullanmak

Yapılan yanlışlardan biride kıyafetlerde bulunan kirlerin daha fazla deterjan kullanılarak daha temiz olacağı düşüncesidir. Fakat bu durum tam tersine etkiler gösterir. Kirlerin gömlek yakaları gibi tek bir yerde toplanmasına neden olur. Ayrıca fazla deterjan kalıntıları ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

3-) Lekelere Direk Müdahale

Giysilerin herhangi bir yerine dökülen lekeler oldukça göze batar. Bu yüzden birçok kişi makinaya atmadan önce lekeye direk deterjan uygulayarak bekletir. Bu işlem başarıya ulaşsa bile lekeli bölümün renginin atmasına ve bir süre sonra küçük delikler açılmasına neden olur.

4-) Fermuarları Açık Bırakmak

Fermuarları açık bırakarak çamaşır yıkamak diğer giysilere zarar verir. Ayrıca kullanılan deterjanlar fermuarın yapısına etki ederek bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca kapalı yıkanmalıdır.

5-) Düğmeleri Kapalı Yıkamak

Düğmeleri olan giysileri düğmeleri kapalı şekilde yıkamak kıyafetin formunu bozacağı gibi düğme iliklerine zarar verir. Bu yüzden düğmelerin açık yıkanması daha doğru olacaktır.

6-) Yüksek Derecelerde Yıkamak

Çamaşır yıkama derecelerini doğru ayarlamak giysilerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu yüzden hassas çamaşırları yüksek derecelerde yıkanmamalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu