Sağlık

Ani Isı Değişimi Kulak Hastalıklarını Tetikliyor!

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte uzmanlar ‘ani ısı değişimi kulak hastalıklarını tetikliyor’ uyarısını yapıyor.

Kulak hastalıkları özellikle solunum yolunda ortaya çıkabilecek enfeksiyon problemleri nedeniyle oluşabilir. Uzmanlar özellikle geçmiş döneminde enfeksiyonlar nedeniyle problemlerin artabileceği uyarısını yapıyor. Bahar giriş ve çıkışlarında, kış aylarında özellikle hava ısısının ve rutubetin değişken olması nedeniyle enfeksiyonların artması söz konusu olmaktadır. Bu durum kişilerde ortaya çıkabilecek kulak hastalıklarının da tetiklenmesini sağlıyor.

Kulaklarda ortaya çıkan enfeksiyon şikayetleri ısı değişiminden kaynaklanabilir. Bu nedenle özellikle kulak hastalıkları konusunda uzmanlar değişimin yaşandığı dönemlere dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Ani ısı değişimleri ortaya çıkması durumunda hastalıkların sıklaşması söz konusu olabilir. Rahatsızlıkların oluşmasında özellikle sıcak veya soğuk havanın etkisinden daha çok ısı değişimleri etkili olmaktadır. Bu nedenle ısı değişiminin yaşandığı dönemlerde kişilerin daha dikkatli hareket etmesi önemlidir. Nem, ısı, rutubet değişimin en çok yaşandığı dönemlerde özellikle kulak enfeksiyonları ortaya çıkabilir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre özellikle yüksek ısı hastalıkları tetikleyebildiği gibi en önemli etkenler arasında ise ısı değişiminin yoğun olarak yaşanması yer alıyor.

Kulak Hastalıklarına Isı Değişiminin Etkisi

Soğuk havalarda özellikle kulak enfeksiyon problemleri yaşanabileceği gibi aynı zamanda ısı değişiminin ani olarak yaşanması da kulak hastalıkları nedenleri arasında yer alıyor. Hava kirliliğinin çok yaşandığı bölgelerde fazla kalmamak, özellikle kalabalık şekilde yolculuk yapmamak çalışma ortamında zorunda olmadığınız sürelerde fazla kişiyle iletişim halinde olmamak riskin azalmasını sağlıyor. Bu nedenle özellikle kişilerin ani ısı değişimleri yaşandığı dönemlerde daha dikkatli hareket etmesi gerekir. Oluşabilecek her türlü problem de erken dönemde uzmana danışılması enfeksiyon problemlerinin çözülmesini sağlayabilir. Uzmanlar aynı zamanda kalabalık ortamlarda kalmanın riski arttırdığının üzerini çiziyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu