Moda

Abiye Elbise ile Ayakkabı Uyumu Nasıl Olmalı?

Abiye Elbise ile Ayakkabı Uyumu Nasıl Olmalı? Ayakkabı seçimi, giyilmek istenen elbisenin hem rengine hem model hem de tasarımına göre belirlenmelidir.

Abiye Elbise ile Ayakkabı Uyumu Nasıl Olmalı? Abiye elbise ile ayakkabının uyumu ne kadar mükemmel olursa, o kadar şık bir görünüm elde edilir. Mesela, çok abartılı ve paletli bir elbisenin altına, taşlı ve oldukça abartılı bir ayakkabı giymek, hiçte hoş bir görünüm sağlamayacaktır. Zira ayakkabının rengi ile elbisenin rengi, son derece uyumlu olmalıdır.

Abiyenin Şıklığına Ayak Uyduran Ayakkabı

Siyah renkte ve oldukça sade bir elbisenin altına giyilmesi gereken hem sade hem de yalın bir ayakkabı seçim yok olacak iken, çok canlı renk tonuna sahip; sarı ya da yeşil ve bunlara benzer renkler tercih etmek, iyi bir görüntü ortaya koymayacaktır. Abiye ile en uyumlu ayakkabı, bir yanda şık diğer yanda zarif öbür yanda topuklu bir ayakkabının tercih edilmesi olacaktır.

Yani ne sandalet ne bot ne çizme ne de bunlara benzer bir ayakkabı tercih edilmelidir. Tercih edilmemesinin nedeni olarak ta, ayak bileklerini kesen özellikteki ayakkabılar, bacağın boyunu daha kısa göstereceğinden dolayı iyi bir seçim olmaması gösterilmektedir. Uyumda renk kadar giyilen şeylerin birbirlerini bütünlemesi de önemlidir.

Renklilikte Uyum

Giyilen elbise ile ayakkabı rengi arasında uyum demek, birebir aynı renk ayakkabı ve giyecek kıyafet seçmek demek değildir. Bazı zamanlarda görünen oldur ki, zıt renkler bile mükemmel bir görüntü ortaya çıkarabilmektedir. Mesela, siyah bir kıyafetin altına giyilen bu krem renkte bir ayakkabı ile eşliğinde takılan şık takılar, iyi bir kombin ortaya koyabilmektedir. Ayrıca giyilen kırmızı renkte bir elbise ile bütünlük sağlayacak siyah ayakkabı, mükemmel bir bütünlük oluşturacaktır.

Renklerin birbiriyle uyumunda sıkıntı çıkaracak bir durum ise, mavi renkte bir kıyafetin altına kırmızı ayakkabı tercihidir. Uyum ve bütünleşme için hem tonlama hem de göz zevkine önem vermek gerekmektedir. Bazı zamanlar, aynı renk gibi görünen hem ayakkabı hem de elbise, mükemmel bir bütünlük oluşturabilecektir. Bazen de tonların farklı olması bile, iyi bir görünüme neden olmayacaktır. Dikkat edilecek konulardan biri de hem topuk seçimi hem de elbise ile ayakkabının boyudur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu