Diyet

Akdeniz Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Neler Tüketilir?

Akdeniz Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Neler Tüketilir? Akdeniz diyeti İtalya ve Yunanistan’da uygulanmakta olan bir beslenme çeşididir. Akdeniz diyeti Piramidi oluşturularak piramidin tabanına sebzeler, meyveler, zeytinyağları, Tahıllar üstünde balık ve deniz ürünleri üzerinde süt ürünleri ve sonrasında tavuk eti ve kırmızı et yer almaktadır.

Akdeniz Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Neler Tüketilir? Gördüğümüz üzere beslenme programının temelinde Akdeniz mutfağında yer alan yeşillikler almaktadır zeytinyağları, aromatik otlar, balık ürünleri, deniz ürünleri, bakliyatlar bu diyette en çok tüketilen şeylerin başında gelmektedir. Diğer diyetlere oranla beyaz etin değil balık tüketimi ön plana çıkmaktadır.

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır

Akdeniz diyeti kilo kaybetmeye destek olurken aynı zamanda birçok rahatsızlığın da önüne geçmektedir. Akdeniz diyeti uygulanması oldukça kolay bir diyet türüdür. Akdeniz diyetinde zeytinyağı, ekşili mayalı ekmek, peynir, zeytin, yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, kuruyemişler, bakliyat ve balıklar tüketilmesi en önemli besin türleridir. Balık, Akdeniz diyetinin temelini oluşturmaktadır. Diğer et türlerinin daha az tüketiliyor olması da yumurta, yoğurt, peynir, gibi ürünlerin de daha az tercih edilmesi Akdeniz diyetinin diğer diyet türlerinden ayıran birkaç temel unsurdur.

Ara öğünlerde kuruyemiş ve meyve ağırlıklı beslenilmelidir. Akdeniz diyetinde sabahları kahvaltıda zeytin, omlet, ekmek, yulaf ve meyve gibi besinler tüketilebilir. Öğle yemeklerinde Çavdarlı tahıllı ekmekler arasına peynirli sandviç tarzı veya balıklı bir salata tüketilebilir. Akşam yemeklerinde bakliyat, balık salata tercih edilebilir. Ara öğünlerde meyve ve kuruyemişlerden destek almak kilo vermek açısından oldukça önemlidir. Tabii tüm diye türlerinde olduğu gibi Akdeniz diyetinde de bolca su içilmelidir.

Akdeniz Diyetinde Yenmesi Yasak Olan Gıdalar;

Akdeniz diyetinde işlenmiş etler tatlandırıcılı şekerli meyveler, tatlılar, kuruyemişler, gazlı içecekler hamur işleri yağlı şekerli hamurlar yenmesi kesinlikle yasaktır. Özellikle Akdeniz diyetinde genel olarak Çavdar buğday Unları tahılları tercih edildiği için beyaz ekmek gibi tahıl değeri düşük olan besinler de bu diyet ile birlikte hayatımızdan çıkmış oluyor. Akdeniz diyeti Kalp rahatsızlığı olan birçok hastaya önerilmektedir. Bu sebeple Akdeniz diyeti kalp dostu bir diyet türüdür. Süt ve süt ürünlerinin çok fazla tüketilmemesi de bağırsaklarda ağırlık yapmıyor, böylelikle laktoz alerjisi olanların da rahatlıkla uygulayabileceği bir diyet türü haline gelmiş oluyor. Bağırsakların sağlıklı çalışmasına destek olurken kalp krizi riskini de en aza indirgiyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu