Yaşam

Yeşillikleri Buzdolabında Saklamanın Püf Noktaları

Yeşillikle dolapta kuruyabiliyor. Peki, yeşillikler bozulmadan uzun süre nasıl kullanılır? İşte sizin için yaptığımız araştırmalar ile sizlere detaylı bilgileri sunuyoruz. Keyifli okumalar

Yeşillikler bozulmadan uzun süre nasıl kullanılır sorusunun yanıtını veriyoruz. Öncelikle yeşilliğin bozulmaması açısından almanız gereken önlemler olacak. Sizin dolaba nasıl yerleştirmiş olduğunuz, sizin nasıl bir temizleme yaptığınız, dolabın soğukluğu gibi pek çok husus direkt olarak etkiler. Bunun için mutlaka adım adım yeşillikleri saklamaya özen gösterin. Bu sayede uzun ömürlü bir şekilde aldıklarınızı yeme şansınız olacak.

Yeşillikleri Yıkamak

İlk olarak yeşilliklerinin uzun süre saklanmasını istiyorsanız dolaba koymadan önce yıkamalısınız. Yeşilliklerin taze taze saklanması için mutlaka ilk işlem yıkama olacak. Topraklarından iyice arındırmalısınız. Bol su kullanarak yıkamanız önerilir. Bir kasenin içinde suda bekletebilirsiniz. Soğuk suda 1 – 2 adet buz ekleyerek yıkamanız yeşilliklerin soğuk bir suda yıkanması daha diri kalmasını da sağlayacaktır. Yeşillikler nasıl yıkanır sorusunun yanıtına göre hareket ederek, daha etkili bir sonuç almanız da mümkün olacaktır.

Kurutmak

Yeşilliklerin tazeliğini korumak açısından aynı zamanda mutlaka yıkama işleminden sonra kurutmak gerekiyor. Hiç su damlası kalmayacak şekilde kurutmak önemlidir. Bunun için ilk etapta sebze kurutucudan geçirmek önemlidir. Fazla suyunu akıtarak o şekilde kurutmak önemli olacak. Daha sonrasında ise mutfak havlusu kullanarak, kağıt havlu yardımı ile yeşillikleri güzelce kurutmanız önemlidir.

Hava Almayacak Kaplara Yerleştirmek

Dolaba koymadan önce yeşillikler dolapta nasıl saklanmalı sorusunun yanıtına göre hareket etmeniz önemli. Neden mi? Çünkü mutlaka saklanması için de önemli olan, kurutma işlemi sonrasında hava almayacak bir kapta olmalıdır. Bunun için özenle saklayabileceğiniz kaplar var. Bu kaplarda saklanmasına özen göstererek, çok daha derinlemesine bir temizlik yapabilirsiniz. Kavanoz kullanabilirsiniz. Dolapta hava almayacak şekilde korunmaları yeterli olacaktır.

Yeşillikleri Bıçakla Doğramayın

Son önerimiz ise yeşilliklerin korunmasında, saklanmasında yapacağınız işlemlerin doğru olmasıdır. Önerilen yeşillikleri herhangi bir şekilde metal ile temas etmeden saklamanız. Elinizle parçalamanız çok daha uygun olacaktır. Vitamin ve minerallerinin kaybolmaması açısından yeşillikleri bıçakla doğramamak önemlidir. Buna dikkat ederek saklayabilirsiniz. En iyi sonucu alacaksınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu