Yaşam

Yemekten Sonra Şişkinliğinize İyi Gelecek 3 Yöntem

Harika bir yemekten sonra dinlenmeye hazır olursunuz fakat sonradan bir şey fark edersiniz. Pantolonun sıkı olduğunu ve midenizin normalin iki katı olduğunu hissediyor ve rahatsız olursunuz. Bunun üzerine kramp, gaz ve mide yanması yaşayabilirsiniz. Bunların hepsi şişkinlik olası durumlarının işaretlerindendir.

Bazı temel sağlık koşulları bazen şişkinliğe neden olmakla birlikte, yeme alışkanlıklarındaki değişikliklerle düzeltilebilecek yaygın bir olaydır. İşte rahatsız edici şişkinlik bölümlerinden kaçınmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

  1. En Yaygın Gıda Tehlikelerini Bilin

Karbonhidratlar, yağlar ve proteinler şişkinlik tetikleyicisi olabilir. Bununla birlikte, bazı gıdalar diğerlerinden daha kötü olabilir ve sindirim sorunları kişiden kişiye değişir. Sık sık şişkinlik tetikleyicileri şunları içerir:

  • Elmalar
  • Fasulyeler
  • Brokoli, karnabahar ve lahana gibi turpgil sebzeler
  • Soğanlar
  • Şeftali ve armut

Bu gıdalardan tamamen kaçınmanız gerekmiyor. Sadece yediğiniz miktarı düzenlemeniz size yardımcı olacaktır.

 

  1. Lif Alımınızı İzleyin

Tam tahıllar, fasulye ve baklagiller gibi lifli gıdalar şişkinliğin yaygın bir nedeni olabilir. Bu gıdalar rafine edilmiş karşılıkları daha sağlıklı bir şekilde terfi ederken, yüksek lif içeriği bazı insanlarda şişmeye neden olur.

Lif, kalp sağlığı için diyetin önemli bir parçasıdır, ancak yavaş yavaş yiyerek miktarı artırmanız gerekir. Örneğin, rafine edilmiş beyaz tahıllardan bir defada bütün tahıllara geçmek yerine, vücudunuzun nasıl tepki verdiğini görmek için bir defada bir ürünü değiştirmeyi deneyin.

  1. Gazlı içecekleri Sınırlandırın

Şişkinlik için insanlar hep karbonatlı su ve soda içerek geçireceklerini düşünürler fakat bu içecekleri tüketirken vücudunuzda karbondioksit gazı oluşur. Bu, özellikle hızlı bir şekilde içiyorsanız, şişkinlik yaşanmasına neden olabilir.

Sadece su en iyi seçim olacaktır. Bu suya bir dilim limon eklemeniz ayrıca iyi gelecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu