Eğitim & Kurs

Konservatuar Oyunculuk Bölümü Taban Puanları

Konservatuar oyunculuk bölümü için özel yetenek sınavı ile giriş yapılmaktadır. Taban puanlarında her yıl değişik sonuçlar görülmektedir. Ancak her bölüm için temelde YGS’ ye girmek ve taban puanını geçmeniz gerekmektedir. Bazı üniversitelerin kendi taban puanlarını kendilerinin belirlediğini eklemek gerekiyor.  Yani en sağlıklı giriş şartlarını hangi üniversiteye başvuru yapılacaksa bu üniversitenin doğrudan kendi sitesinde inceleme yapılmalıdır. Bu site incelemesiyle ayrıca üniversitelerin yetenek sınavları için hangi belge ve şartlar gerektiğini de öğrenmek mümkündür.

Hangi Bölümler Özel Yetenek Sınavıyla Öğrenci Alıyor

Konservatuarda özel yetenekle alım olan bölümler şöyle sıralanabilir: Oyunculuk, tiyatro, geleneksel çalgılar, bale dansçılığı, dramatik yazarlık,  çalgı yapım, drama ve oyunculuk, genel müzikoloji, geleneksel Türk halk müziği, dans çalgı, eğitimi arp flüt duysal (ses) sanatları tasarımı geleneksel Türk müziği, bale bando şefliği… Sıralaması ile devam etmektedir. Oyunculuk bölümü ve tiyatro bölümünde öncelikle YGS sınavından geçmek gerekmektedir.  Yani belirtilen baraj puanını geçtikten sonra üniversitelerin güncel taban puanlarını inceleyerek kayıt başvurularında bulunabilirsiniz. Girişlerde önemli olan uygulama kısmı olduğu için bu hazırlığa önceden belli bir süre zaman ayırmak gerekmektedir.

Özel Yetenek Sınavı Puanları Hesaplaması

Özel Yetenek Sınavı Puanı için hesaplama konusuna gelince de bunun öncelikle standart bir puana çevrilmesi gerekmektedir. ÖYSP-SP dağılımının ortalaması 50 ve standart sapması 10 olarak bilinmektedir. Yerleştirme puanı olarak bilinen YP formülü ise aynı alandan gelen adaylar için   ( 1,17 x ÖYSP-SP ) + ( 0,11 x OBP ) + ( 0,22 x YGS-P ) + ( 0,03 x OBP ) formülü ile hesaplanmaktadır. Öteki alanlardan gelen adaylar için( 1,17 x ÖYSP-SP ) + ( 0,11 x OBP ) + ( 0,22 x YGS-P ) hesaplaması söz konusudur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu