Dekorasyon

Yaşam Alanlarında Şark Köşesi Tasarlamanın Püf Noktaları

Yaşam Alanlarında Şark Köşesi Tasarlamanın Püf Noktaları Nelerdir? Kültürümüzde çok önemli bir yeri olan şark köşesi, Anadolu coğrafyasında özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi insanlarından gelen bir anlayışı ifade etmektedir. Özellikle Osmanlı kültürünün çok öncesine kadar dayanan ve hala yaşatılmak da olan bu yaşam alanı, şark köşesi olarak adlandırılmaktadır.

Yaşam Alanlarında Şark Köşesi Tasarlamanın Püf Noktaları Nelerdir? Doğu kültürünü net bir şekilde yansıtan bu dekorasyon çeşidi, günümüzde artık ev tasarım modeli olarak da kullanılmaktadır. Evlerinde özellikle Anadolu kültürünü görmek isteyen insanlar, bu dekorasyon modelini tercih etmektedir.

İş Yeri Yazlık ya da Köy Evlerinde Oluşan Kullanım Alanı

Şark köşesi olarak tasarlanan yaşam alanı, ev içerisinde herhangi bir odaya rahatlıkla uygulanabilmektedir. Doğu kültürünün esintisi olan estetik ve ahenkli görüntü, odalardaki yaşam alanlarına kültürel dokunun hâkim olacağı havasını estirmektedir. Evlerde sıklıkla tercih edilmesinin yanı sıra iş yerlerinde de özellikle tercih edilen şark köşesi, bulunduğu alana mistik bir hava kazandırmaktadır. Ayrıca yazlık yahut da köy evlerinin bir kesimini şark odası olarak tasnif etmek, masif ahşap dokusu ile ayrı bir tarz kazandırılmaktadır.

Şark köşesi denildiğinde de akla sıra gecesi etkinlikleri gelmektedir. Doğal görüntülü ahşap dokulu ürünlerin, doğu kültürünü yansıtan konforlu yapıları, şark köşelerinin en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Bu yaşam alanlarında tertip edilen sıra geceleri etkinliklerinde yurdum insanları, hem eğlenmekte hem de kültürün en nadide yiyeceklerinden olan çiğ köfte ve beraberindeki ürünleri tatmaktadır. Şark köşelerinin kullanım alanı ve icra ettiği fonksiyon, oldukça fazladır.

Masif Ağacın Şark Köşesi Üstünde Etkisi

Şark köşesinde özellikle masif ahşap ile ortaya çıkarılmış ürünler kullanılmaktadır. Sedir tarzı oturma grupları ile döşenen zemin, kırmızı ve tonlarının işlemeler ile bezenen minderler tarafından kaplandığı örülmektedir. Şark köşesi tüm ayrıntıları ile bu şekilde yaşam alanını bütünlemektedir. Oturulan minderler ile uyumlu sırt minderleri de, yere serilen halı ile bir konsept oluşturmaktadır. Minderlerin üzerine yerleştirileceği işlemeli ve oymalı ahşap doku, özellikle masif ahşaptan seçilmektedir. Ortaya konulan sehpa tarzı kullanılan eşya da, genel renk uyumu ile özellik arz etmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu