Gebelik

Vajinadan Kan Gelmesi Hamilelik Belirtisi mi?

Hamilelik belirtileri oldukça fazladır. Bu belirtiler kişiden kişiye de farklılık göstermektedir. Anne olmak isteyen kadınlar, ilişkiden hemen sonra hamile olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak ister. Bazı belirtiler herkeste görülen ve herkes tarafından bilinen belirtiler olsa da bazı belirtiler ise herkes tarafından bilinmeyen ve bazı kişilerde rastlanan belirtilerdir.

Az yaşanan belirtilerden bir tanesi de vajina kanamasıdır. Vajinadan kan gelmesi her hamile kadında karşılaşılan bir belirti değildir. Bunun yanı sıra mide bulantıları, baş dönmeleri, adet gecikmesi gibi belirtiler hemen hemen her kadında görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Herkeste görülen belirtilerin aksine nadir belirtilerde görülme olasılığı mutlaka bulunmaktadır. Hamilelik belirtileri metabolizmaya ve genetiğe bağlı olarak değişmekte ve süreklilik göstermektedir.

Kanama Hamilelik Belirtisi mi?

Birçok kadın adet dönemi dışında meydana gelen kanamalardan korkmakta ve bu kanamaların bir rahatsızlık belirtisi olduğunu düşünmektedir. Fakat her vajinadan kan gelmesi hemen akla kötü sonuçlar getirmemelidir. Vajinadan adet dönemi dışında kan gelmesi, bazı kadınlarda hamilelik belirtisi olabilmektedir. Hamile olan kadınlarda ilk süreçte yaşanan vajinal kanama bebeğin annenin rahmine yerleşmesi nedeni ile olabilmektedir. Tabi bundan kesin olarak emin olabilmeniz için test yaptırmanız ya da doktora muayene olmanız yararlı olacaktır. Tabi bu kanama yaşamayanların hamile olmadığı ya da her kanamanın hamilelik belirtisi olduğu anlamına gelmemektedir.

Eğer kadın ilişki sonrasında adette gecikme yaşadıysa, mide bulantısı, baş dönmesi gibi belirtilerde yaşıyorsa yaşanan kanamanın hamilelik belirtisi olma ihtimali dolayısıyla daha yüksektir. Kanamanın ne zaman yaşandığı burada belirleyici husus olmaktadır. Genelde hamilelik döneminde yaşanan kanama adet kanaması kadar çok ve uzun süreli olmayacaktır. Bundan dolayı vajinadan kan gelmesi hamilelik ile ilişkilendirilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu