Eğitim & Kurs

Kredi̇̇ Ve Yurtlar Kurumu Hakkında Bi̇lgi̇ler Devlet Yurdu

Kredi̇̇ Ve Yurtlar Kurumu Hakkında Bi̇lgi̇ler (Kyk) Devlet Yurdu hakkında merak edilenleri ele aldık. Üniversite dönemi başladığı günden bu yana özellikle bazı sosyal medya araçlarında ayrıca internette KYK hakkında bilgiler merak edilmeye başladı.

Kredi̇̇ Ve Yurtlar Kurumu hakkında bi̇lgi̇ler (Kyk) Devlet Yurdu hakkında bilgi edinmek isteyen çok sayıda genç bulunmaktadır. Özellikle üniversiteye geçiş dönemlerinde çokça kişinin merak ettiği konulardan birisi olan KYK devlet yurdu bu dönemlerde karşımıza çıkacak bir kavramdır. Çünkü farklı şehirde üniversite okumaya giden gençlerin karşısında çıkan KYK devlet yurtları sayesinde bu kişilerin barınma ihtiyaçları da karşılanmış olacaktır.

Birçok açıdan önemli bir işleve sahip olan KYK devlet yurdu sayesinde özellikle şehir dışında okumaya giden gençler burada barınma ve yemek ihtiyaçlarını gidermektedir. Kura ile belirlenen KYK devlet yurdu elde etmek için önemli şartlar bulunmaktadır. İşte Kredi̇̇ Ve Yurtlar Kurumu hakkında derlediğimiz bilgiler;

Tam KYK Veya Yarı Özel KYK Nedir?

Öncelikle bu iki kavram arasında ki ayrımı rahat bir şekilde bilmemiz gerekmektedir. Çünkü Tam ve Yarım KYK yurtlarında belli ödememiz gereken miktarlar bulunmaktadır. Tam KYK aslında ücretsiz bir şekilde kalabileceğiniz bu açıdan önemli bir işleve sahip olması ile bilinir. Yarım KYK ise düşük bir miktarda aylık ücret ödediğiniz yurtlara denilmektedir.

Tam KYK İstanbul’da yer alan yurtlardan birisidir. Yarı Özel KYK ise ülkemizin birçok yerinde karşılaşabileceğimiz yurtlardandır. Her ikisinde ki tek fark ücret ödenmesidir. Bunun dışında Tam KYK yurtlarında banyo ve lavabo gibi alanlar ortak kullanım alanlarıdır. Yarı özel kyklarda ise her odada kendinize ait banyo tuvalet ve benzeri türler bulunmaktadır.

KYK Yurduna Başvuru Nasıl Yapılır?

KYK yurduna başvuru yapabilmek için öncelikle başvuru tarihlerini iyice araştırmak gerekmektedir. Daha çok Ağustos aylarında açılan başvurular sayesinde sizde bu tarihlerde başvuru yapabilirsiniz. KYK yurduna başvuru yapmak için E- Devlet KYK başvuruları kısmında TC kimlik no aile durum ve okul bilgilerini girerek başvuru yapabilirsiniz.

KYK Yurdu Kimlere Çıkar? Seçim Süreci Nasıldır?

KYK yurdu öncelikle öncelikli olan kişilere çıkmaktadır. Daha sonra maddi durumu iyi olmayan kişilere de KYK yurdu çıkmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu