Anne-Bebek

Çocuklara Doğru Beslenme Alışkanlığı Kazandırmanın10 Yolu

Çocuklara Doğru Beslenme Alışkanlığı Kazandırmanın10 Yolu nedir? Doğru beslenme alışkanlığı çocuklukta kazanılmalıdır. Sizler de çocuklara doğru beslenme alışkanlığı nasıl kazandırılır öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Çocuklara Doğru Beslenme Alışkanlığı Kazandırmanın10 Yolu nedir? sorusu çocuklarının erken yaşta sağlıklı ve doğru bir beslenme düzenine alışmasını isteyen ebeveynlerin cevabını merak ettiği bir sorudur. Genel olarak çocuklukta kazanılan alışkanlıklar hayat boyu sürdürülmektedir. Bu yüzden çocukların küçük yaşlarda doğru beslenmeye alışması tüm yaşamını olumlu anlamda etkileyebilmektedir.

Çocuklara doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak, tüm anne babaların isteğidir. Bu alışkanlıkları kazanabilmeleri zaman alabilir. Fakat çocuğunuza küçük yaştan itibaren belli yöntemler ile alışkanlık kazandırabilmeniz mümkündür.

Doğru Beslenme Alışkanlığı İçin 10 İpucu

1)Çeşitli beslenmesini sağlayın

Bebekler ilk 6 aydan sonra ek gıda dönemine geçmektedirler. Bu dönemden itibaren çocuğunun farklı tatlar ile tanışmasını sağlamalısınız. İnsanların damak tatları çocukluk döneminde oluşur bu nedenle çocuklarınızın sağlıksız da olsa çeşitli, farklı yiyecekler yemesine izin vermelisiniz.

2)Ekran karşısında yemek yemeyin

Ekran karşısında beslenmek oldukça yanlış bir davranıştır. Yemek masanız televizyon karşısında yer alsa bile yemek anında kapalı tutmalı ve çocuğunuzun yemeği ile ilgilenmesini sağlamalısınız.

3)Öğün atlamasına izin vermeyin

Çocuklarınızın tüm öğünlerini doğru şekilde yediklerinden emin olun. Özellikle her gün kahvaltı yapma alışkanlığını önemseyin.

4)Sıklıkla dışarda yemek yemeyin

Çocuklarınız ile sürekli dışarda yemek yemeye alıştırmak oldukça yanlıştır. Dışarda yemek yemeyi tercih ediyorsanız bile mutlaka sağlıklı gıdalar tüketmeye çalışın.

5)Birlikte yemek yiyin

Çocuklarda doğru beslenme alışkanlığı için birlikte yemek masasına oturmak önemlidir. Bu alışkanlık atıştırma alışkanlığına sahip olmamasına yardımcı olacaktır.

6)Aynı yiyecekleri tüketin

Kendiniz tüketmeyeceğiniz bir yiyeceği sadece sağlıklı olduğunu için çocuklarınıza yedirmeye çalışmayın. Yemek masasında daima aynı yiyecekleri tüketmeye dikkat edin.

7)Reklamlardan uzak tutun

Çocuğunuz reklamlarda karşılaştığı sağlıksız ve zararlı besinleri sizden isteyebilir. Bu yüzden alışkanlık kazandırmaya çalıştığınız dönemlerde çocuklarınızı televizyondan uzak tutmalısınız.

8)Ne yemek istediklerini sorun

Çocuklarınıza her zaman sağlıklı yemekler pişirmeye çalışın ve yemek hazırlamadan önce yemek istediği yiyecekleri sorun.

9) Sadece yemek saatinde yemek yemelerine izin verin

Yemek saatleri dışında özellikle gece geç saatlerde yemek yemelerine izin verirseniz bunu alışkanlık haline getirmeleri muhtemeldir.

10) Zorla yemek yedirmeyin

Çocuklarda doğru beslenme asla zorlama ile yapılmamalıdır. Çocuğunuzun yemek istemediği şeyleri zorla veya ödülle yedirmeye çalışmayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu