Gebelik

Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Anne babalar kardeşler arası kıskançlığı önlemek için çeşitli çözüm yolları aramaktadır. Bunların kimisi faydalı olurken bazıları ise ne yazık ki işe yaramamaktadır. Dolayısıyla iki ya da daha fazla kardeş arasında kıskançlık varsa bu durumla doğru şekilde mücadele edebilmek için bu konuda uzman hekimden yardım alınması fayda sağlamaktadır.

Kardeş kıskançlığını önlemek için yapılacaklar kıskançlığın derecesine göre değişiklik göstermektedir. Eğer kardeşler arasında yüksek dereceli kıskançlık varsa bu durumda mutlaka psikolojik destek alınması gerekmektedir. Bu sayede anne babalar yanlış bir hareket yapmaktan kaçınmakta ve daha bilinçli olmaktadır.

Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları

Kardeş kıskançlığını önlemenin yolları içerisinde çocuğun hayatında fazla değişiklik yaratılmaması yer almaktadır. Yeni kardeşi olan çocuk hayatının fazlaca değiştiğini fark ederse bu durum kıskançlığa dönüşebilmektedir. Bu nedenle anne baba ilk çocuklarında nasıl bir hayat sürüyorlarsa yeni çocuk doğduğunda da hayatlarına aynı şekilde devam etmelidir. Yani hayatlarında mümkün olduğunca az değişiklik yapmalıdırlar. Böylelikle kıskançlık oluşma ihtimali en aza indirilmektedir. Eğer herhangi bir değişiklik yapılacaksa bunların hepsinin bebek doğmadan önce yapılması gerekmektedir. Bu sayede çocuk buna alışmakta ve bebek doğduğunda onda herhangi bir kıskançlık duygusu meydana getirmemektedir.

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

Kardeş kıskançlığını önlemek için yeni bir kardeşinin olacağı çocuğa erkenden ve doğru şekilde ifade edilmelidir. Eğer çocuk küçük yaşta ise bu durumda olayı daha iyi kavraması açısından hikâye şeklinde anlatım daha etkili olmaktadır. Hikâyenin içerisinde kardeş sevgisi, aile sevgisi, yeni bir kardeş sevgisi gibi durumlar yer alabilir. Bunun yanı sıra çocuğa abi/abla olacağı düşüncesi verilmeli, sorumluluk bilincine sahip olması sağlanmalıdır. Böylelikle yeni bir kardeş çocuk için kıskançlık yerine eğlenceli bir durum haline dönüşmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu