Sağlık

Tırnak Dibindeki Beyazlara Dikkat

Herkesin zaman zaman tırnak dibinde oluşan beyaz noktalar dikkatini çekmiştir. Genellikle toplum tarafından bu beyaz lekelerin sebebi demir ya da vitamin eksikliğinden kaynaklandığı düşünülür. Ancak ne yazık ki durum bu kadar masum değil. Bilim insanları tarafından lökoniki denilen bu beyaz lekelerin aslında ciddi bir hastalığın habercisi olduğu durumlar söz konusu olabiliyor. Her insanda görülmese de bazı insanların hayatında en az bir iki defa karşısına tırnak beyazlaması durumu çıkmıştır. İşte bu tırnak beyazlamasının habercisi olduğu bazı hastalıklar.

Tırnak İçinde Enfeksiyon Oluşumu Ve Tiroit Hormonunun Yetersizliği

Tırnak içinde meydana gelen beyazlamaların başlıca nedenleri arasında enfeksiyonlar geliyor. Yanlış tırnak kesmek, manikür sırasında hijyene dikkat edilmemesi ya da tırnak diplerinde meydana gelen bazı deri hastalıkları tırnak içinde enfeksiyon oluşumuna neden olabiliyor. Bu da tırnak iç yüzeyinde beyazlık oluşturabiliyor. Aynı şekilde tiroit hormonunun yetersizliği de tırnak yapısında bazı değişiklikler ortaya çıkarıyor ki bunların başında en çok tırnak içi beyazlama geliyor.

Toplum tarafından bir şeyin eksikliğinden dolayı ortaya çıktığı düşünülen beyaz noktalar zaman zaman kansızlık durumlarında da ortaya çıkabiliyor. Bu aşamada bu doğru bir tespit olsa da her anemi hastasında tırnak içi beyazlama görülmeyebiliyor. Bunun net tespiti için bir uzmana danışmakta fayda vardır.

Tırnak Mantarlarına Dikkat

Tırnak yüzeyinde meydana gelen mantarlar da genellikle havuz, sauna, jakuzi gibi alanların başka insanlar ile paylaşılmasından kaynaklanıyor. Aynı şekilde tırnak makası, törpü ya da havlu gibi kişisel eşyaların paylaşılması ve el temizliğine dikkat edilmemesi bu durumu tetikliyor. Bu noktada tırnak içi enfeksiyon başlangıcı ile birlikte tırnak mantarları da gözlemlenebiliyor. Yani tırnak yüzeyinde beyazlıkların oluşması aslında tırnak mantarı denilen inatçı bir hastalığında göstergesi olabiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu