Sağlık

Horlama Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Horlama nedenleri ve tedavisi horlama uyku apnesinin belirtileri arasında yer alsa da her horlama uyku apnesi ile ilişkilendirilemez.

Horlamaya hava yolunun kısmen tıkanması, boğaz yapısının genişlemesi veya kasların gevşemesi neden olur. Hava yolu tıkandığı ve nefes alınamadığı için nefes almaya çalışırken boğazda titremeler oluşur ve bu da horlamaya neden olur. Tiz bir horlama hem kişinin kendi uykusunun hem de çevresindekilerin uyku kalitesini önemli ölçüde etkiler.

Horlamanın Nedenleri

Horlama sorunu yaşayan kişiler, tek bir nedene veya birden fazla nedenin birleşimine bağlı olarak horlama sorunu yaşayabilirler.

Horlamanın başlıca nedenlerinden birinin aşırı yorgunluk olduğu bilinmektedir. Özellikle aşırı yorgunluk dönemlerinde horlama sorunu ile sıkça karşılaşılmaktadır.

Horlamanın öncelikli sebeplerinden birisi de aşırı kilo sorunu bu hastalığı ciddi biçimde etkiler. Obez ya da fazla kilolu kişilerde horlama olasılığı zayıf insanlara göre bakıldığında çokça fazladır. Bunun temel nedeni vücuttaki yağın solunum yollarını daraltmasıdır.

Horlamanın hemen sonrasında ortaya çıkmasının bir diğer etkili nedeni de uyku pozisyonudur. Yan yatmak yerine sırt üstü yatmak boğaz kaslarını gevşeteceğinden horlama meydana gelebilir.

Horlamanın bir diğer nedeni de alkol tüketimidir. Alkol tüketimi ile boğaz kasları yumuşar ve sarkık hale gelir. Bu durum alkol alma süresini sıkıntıya sokacak ve horlama sorununa neden olacaktır. Buna göre alkol tüketimi yatmadan saatler önce durdurulmalıdır.

Horlamaya neden olabilecek diğer bir neden de insan anatomisidir. Ağız bölgesindeki dokulara bağlı olarak horlama sorunu ortaya çıkabilir. Bunun temel nedeni dokuların hava yolu daralması oluşturması ve nefes almayı zorlaştırmasıdır.

Aynı şekilde gece uyurken solunum yollarını tıkayabilecek bir diğer sorun da soğuk algınlığı veya grip enfeksiyonlarıdır. Toz veya polen nedeniyle alerjen faktörleri devreye girebilir. Bu da zamanla hava yollarını tıkayabilir ve nefes almayı çok zorlaştırabilir.

Horlama Tedavisi

Bazı horlama türleri tedavi edilemezken, altta yatan nedenlere bağlı olarak çeşitli tedavi seçenekleri geliştirilmiştir. Genel olarak, horlamanın altında yatan tıbbi bir neden yoksa kişinin yaşam tarzındaki değişiklikler horlamayı ortadan kaldırmaya veya azaltmaya yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu