Gebelik

Hamilelikte Saydam Akıntı

Gebelik döneminde saydam vajinal akıntı oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Hamilelerde, hamilelik süresi boyunca şeffaf bir akıntı kendisini gösterir. Oldukça normal olan bu durumda hamilelik ilerledikçe bir artış gözlemlenir.

Hamilelik döneminde görülen şeffaf akıntı genellikle kokusuz olarak oluşur. Yoğunluğu ve kokusu artan akıntılar için hamile kadınların mutlaka doktorlarına başvurması gerekir. Hamilelikte oluşan bu akıntının pek çok nedeni olsa da genellikle karşılaşılan fizyolojik nedendir. Yani gebeliğin doğal bir süreci olarak hamileler saydam akıntı yaşarlar.

Hamilelikte Saydam Akıntı Nedenleri

Hamilelikte karşılaşılan akıntısının asıl nedeni gebelikle ortaya çıkan hormanal değişikliklerdir. Çünkü gebelik döneminde östrojen hormonunda bir takım dalgalanmalar olur. Bu dalgalanma vajinadaki kan akışını etkiler. Vajinadaki kan akışında artış oluşur. Bu durumda da akıntı oluşur. Fizyolojik akıntı adı verilen kokusuz ve renksiz bu vajinal akıntı her hamilede gözlemlenir.

Fizyolojik akıntı dışında hamilelikte saydam akını nedenleri arasında mantar enfeksiyonu da gösterilir. Gebelik döneminde anne adaylarının bağışıklık sisteminde düşüş meydana gelir. Artık bağışıklık sistemi yeterince çalışmayan hamilede ise sıklıkla mantar oluşur. Oluşan mantar nedeni ile de vajinada akıntı meydana gelir. Ancak ortaya çıkan akıntı aynı zamanda kaşındırıcı bir özellik de gösterir.

Mantar ve fizyolojik sebepler dışında bakteri oluşumları da hamilelerdeki vajinal akıntının sebepleri arasında yerini alır. Bakteri enfeksiyonu genellikle cinsel yol ile kadına geçer. Erkeğin ilişki sırasında prezervatif kullanması ise bu durumun yaşanmasını ortadan kaldırır.

Hamilelikte Saydam Akıntıdan Korunma

Mantarın neden olduğu vajinal akıntıdan kurtulmak için şekerli besinlerden uzak durmak gerekir. Saydam akıntıdan korunma yolları arasında şekerli besin tüketmemek son derece önemlidir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında erkeğin prezervatif kullanması da vajinal akıntının ortadan kalkmasına yardım eder.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu