Sağlık

Yakın Gelecekte Tükeneceği Düşünülen Besinler

Gittikçe artan dünya nüfusuna paralel olarak gelişen teknoloji, dünya ve insanlık için birçok riski beraberinde getirmektedir. Bu risklerin başında hiç şüphesiz yakın gelecekte neslinin tükeneceği öngörülen besin maddeleri gelmektedir. Bu öngörüyü destekleyen nedenlerin başında gittikçe kendini daha net olarak hissettiren iklim değişiklikleri ve küresel ısınma gelmektedir.

Bu durum belki de dünyanın ekolojik dengesini bozan en önemli faktördür. Yapılan bilimsel araştırmaların hemen hepsi dünyanın gelecekte bir çöle dönüşeceği yolunda değişimlerin şimdiden görüldüğünü konusunda ortak öngörüye sahiptir.

Bu varsayımı çok uzak zamanlara endekslemeden çok yakın gelecekte tükeneceği düşünülen besinler nedir diye bir soru sorduğumuzda ürpertici sonuçların ip uçlarını şimdiden görmemiz olasıdır.

Balıklar Tükeniyor Mu?

Balık beslenme için çok önemli bir besindir. Son yıllarda iklim değişikliği ile denizlerde meydana gelen olumsuz etkiler sonucu birçok balık soyu yok olmuştur ve balık türlerinin yok olması devam etmektedir. Doğanın dengesini sağlayan bitki ve bazı hayvan türlerinin yok olmaya yüz tutması bu yolla elde edilen doğal besinlerin yok olması anlamına gelmektedir. Küresel ısınma ve iklim değişikliği sonunda yok olan bitkiler başta bal olmak üzere birçok doğal besin kaynağının yakın gelecekte tükeneceği düşünülen besinlerden olması kaçınılmazdır.

Yeşil Doğa ve Temiz Hava

Hızla artan kentleşme ve bunun paralelinde gittikçe hak ettiği değeri kaybeden yeşil doğa, yakın gelecekte tükeneceği düşünülen besinler hakkında bize net ipuçları vermektedir. Gittikçe küreselleşen dünya ekonomisi yapay ve tekdüze besin kaynaklarına yönelirken bazı besin türlerini doğal ortamlarından kopararak soysuzlaştırmaktadır. Tarım ve orman alanlarının hızla yok edildiği yeşili sınırlı bir dünyaya doğru gidiş şimdiden göze batmayan ancak beslenme konusunda yapı taşları olan bazı bitki türlerinin yok olduğunu yakın zamanda çok daha net hissettirecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu