Gebelik

Gebe Kalmak İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır?

Gebe Kalmak İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır? Gebelik durumu evlenen her erkek ve kadının isteyeceği bir durumdur. Bizde yazımızda gebe kalmak için en uygun zaman nedir bunu inceleyelim.

Gebe Kalmak İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır? Gebe kalmak için en uygun zamanın ne olduğu sorunu bebek isteyen çiftlerin merak ettiği bir konudur. Evli çiftler bebek isteseler de bazen bu hemen gerçekleşmiyor. Bizde yazımızda gebe kalmak için en uygun zaman ne zaman bunu ele alalım.

Gebe Kalmak İçin En Uygun Zaman Ne Zaman?

Bebek isteyen kadınların vücutları ve psikolojileri hazır olduğunda cinsel birliktelik yaşamaları halinde gebe kalmaları muhtemeldir. Fakat bazen ne kadar hazır olunsa da gebe kalamayan kadınlar vardır. Halk arasında genel inanış ne kadar sık cinsel birliktelik yaşanırsa hamile kalma olasılığı o kadar artar. Bu kanı doğru değildir. Çünkü kadının gebe kalma olasılığı cinsel birlikteliğin yumurtlama dönemlerine denk gelmesiyle doğru orantılıdır. Bu durumda kadınların her ay yaşadıkların adet görme döngüsünü hesaplayarak yumurtlama takvimi oluşturmaları önemlidir. Sağlıklı bir kadının adet görme döngüsü 28 gündür. Yumurtlama dönemi ise 14. güne denk gelir. Gebe kalmak isteyen kadınlar kendi adet görme günlerini kaydederek yumurtlama dönemlerini hesaplayabilirler. Son adet görme günlerinin ilk gününden başlayarak 12. 14. ve 16.günlerde cinsel ilişkiye girmek hamile kalmak için en uygun zamandır. 6 ay boyunca düzenli ve korumasız cinsel birliktelik yaşayan kimselerde gebelik görülmezse doktora başvurmaları gerekir.

Gebe Kalmayı Kolaylaştıran Öneriler

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler gebelik durumu yaşanmasını kolaylaştırmak adına yaşamlarında birtakım değişiklikler yapabilirler.

  • Öncelikle beslenme şekline dikkat edilmeli. Daha çok vitamini yüksek sebze ve meyveler tüketmek yararlı olacaktır.
  • Kafein, içki, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı. Zira yapılan araştırmalar kafeinin gebe kalma olasılığını azalttığı göstermiştir.
  • Bu süreç içerisinde diyet yapılmamalı.
  • Ağrı kesicilerden ve diğer ilaçlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı.
  • Yumurtlama döneminde cinsel birliktelik sıklığını artırılmalı.

Tüm bunlara yüzde yüz hamile kalma yöntemleri diyemesek de gebelik için psikolojik ve fizyolojik olarak anne vücudunun gebeliğe hazırlanmasında büyük yararı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu