Sağlık

Çocuklarda Geniz Eti Rahatsızlığı ve Ameliyatı  

Çocuklarda geniz eti rahatsızlığı ameliyat edilmesi ve ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir.

Çocuklarda geniz eti ameliyatı zaman kaybetmeden yapılması gereken bir ameliyattır. Horlama, ağzı açık uyuma, büyüme eksiklikleri, işitme kaybı ve alt üst çene dengesizliklerinin yanı sıra sinüzit atakları da bu durumlarda görülmektedir. Ağız, diş ve boğaz enfeksiyonlarına neden olan bu durumların tedavi edilmesi gerektiğinde 3 yaştan sonra operasyon düşünülebilir.

Geniz et adını verdiğimiz kısım, bir çeşit savunma mekanizmasıdır.          Ancak bu bölgede savunma görevini 3 yaşından sonra bırakır. Bademcikler gibi olan bu dokunun büyümesi ya da iltihaplanması durumunda mutlaka alınması gerekmektedir.

Geniz Eti Sorunu Nasıl Ortaya Çıkar?

Burun ve boğazın arasında bir doku olan geniz etinin görevi, genelde sona erdikten sonra kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemeye başlar. Geniz eti çocuklarda  tedavi edilmesi gerektiğinde mikroplarla savaşarak antikor üretir. Enfeksiyonlar ve alerjiler bu dokuyu büyütür ve çocuğu rahatsız eder.

Alerji atakları söz konusu olduğunda ve enfeksiyonlar görüldüğünde en kısa sürede bu asimetrik sorunların giderilmesi gerekmektedir. Çocukların geniz eti alındıktan sonra, sık sık hastalanması da ortadan kalkar. Bu yüzden aşağıdaki belirtiler söz konusu olduğunda çocuğu bir KBB uzmanına götürmek gerekir:

  • Horlama
  • Yüzde orantısızlık
  • Burunda tıkanıklık
  • Kulaklarda sıvı oluşması

Bu sorunlar görüldüğünde ameliyatın da yapılması kaçınılmaz hale gelmektedir.

Büyümüş ve iltihaplı Geniz Eti

Horlama ve burun tıkanıklıklarının genel nedeni iltihaplı geniz etidir. Çocuklarda kaliteli bir uyku için geniz etinin sorun yaratmaması gerekir. Çünkü büyüme hormonunun çalışmasını da engelleyen bu sorunun tedavi edilmesi son derece önemlidir. Büyümüş ve iltihaplı geniz eti söz konusu olduğunda kulaklarda sıvı oluşuyor ve bu da birçok işitme sorunuyla birlikte kulak ameliyatının gerekmesine neden oluyor. Bu yüzden çocuklarda geniz eti büyümeden tedavi edilmesi gereken bir sorundur.

Geniz Eti Ameliyatı

Günümüzde son derece kolay bir şekilde yapılan çocuklarda geniz eti ameliyatı KBB uzmanı tarafından yapılmaktadır. Bu yüzden son derece dikkatli bir şekilde operasyonun gerçekleşmesi gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu