Diyet

Hızlı Kilo Vermenin Zararları Nelerdir?

Hızlı Kilo Vermenin Zararları Nelerdir? Günümüz de pek çok insan hızlı ve sağlıklı kilo vermek istemektedir. Fakat hızlı kilo vermenin kısa vadede zararları vardır.

Hızlı Kilo Vermenin Zararları Nelerdir? Hızlı ve sağlıklı kilo vermek herkesin hayali olsa da sanıldığının aksine sağlıklı olmaktan çok uzaktadır. İnsan vücudunda ve ruh halinde öngörülebilir bazı değişikliklere yol açar. Bu değişiklikler nadiren de olsa kalıcı hasarlara neden olabilir.

Hızlı Kilo Vermenin İnsan Vücuduna Zararları

Hızlı kilo vermek metabolizmanın hızını yavaşlatır. Metabolizmanın yavaşlaması demek günlük ihtiyacınız olan enerjinin de azalması demektir. Gün içinde uyuşukluk gibi haller meydana gelir. Genelde bu kilo verme durumu kalıcı da olmaz. Verilen kilo kastan gideceği için yağ oranında büyük bir azalma olmayacaktır. Sonrasında kilo alımı hızlı ve devamlı hale gelecektir. Kas kaybı ve su kaybı yaşanacağından tiroid hormonun bozulması öngörülebilir bir durumdur.  Ayrıca kısa sürede hızlı kilo vermek yavaş ve düzenli kilo veren bir insana göre daha az yağ yakımına sebep olur.

Hızlı kilo vermek birçok hastalığa yol açabilir. Bunların bazıları beslenme bozukluğu, safra taşı ve dehidratasyon vb. gibi sağlık sorunlarına sebep olur. Hızlı kilo kaybı çoğunlukla baş ağrısı, halsizlik, aşırı sinir, düzensiz âdet kanaması, saç dökülmesi gibi yan etkilere de yol açar. Günümüzde hızlı kilo vermek için çeşitli haplar, alternatif tıp adı atında bazı bitkisel ürünlerin kullanımı da artmış durumdadır. Bu tarz hapların ve bitkisel ürünlerin kullanımı doktor önerisi ile kullanılmadığı sürece uzun, kısa vadede pek çok kalıtsal ve geçici hasarlara neden olmaktadır.

Hızlı Kilo Verirken Ürün Kullanımı ve Yan Etkileri

Diyetisyen veya kişisel doktorunuzun önermediği veya onaylamadığı ürünleri kullanmak kalp krizi, nöbet, felç vb. hayatınızı tehlikeye atacak hastalıklara yol açar. Kilo vermeyi hızlandırmak için böyle sağlık sorunlarıyla mücadele etmemek adına düzenli ve sağlıklı bir diyet listesi ve spor sayesinde hem geleceğimizi hem de bugünümüzü sağlıklı bir şekilde garanti altına almış oluruz. Evet biliyoruz hızlı kilo vermek hepinizin hayali fakat uzun vadede sizlere daha büyük zararlar vereceğini asla unutmayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu