Yaşam

Evde Mum Nasıl Yapılır?

Romantik gecelerin en önemli ürünü olan mumları artık siz de evinizde kolayca yapabilirsiniz. Dekorasyon ya da ihtiyaç nedeniyle evimizde bulundurduğumuz mum çeşitlerini siz de yapabilirsiniz. Oldukça düşük maliyetlerde kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu mumları kullanabilirsiniz. Peki, evde mum nasıl yapılır?

Kullanılacak Malzemeler

  • Yaklaşık olarak 100 gr stearin
  • 1 kg parafin
  • Pastel boya ya da mum boyası
  • Mum fitili
  • Çiçek kokulu esans

Mum Yapımı

Katı halde yer alan parafini kap içerisinde eritiniz. Eritme işlemi yaparken kabın eski olmasına dikkat edin. Daha sonra ise içerisine stearini ekleyin. Sıvı duruma gelene kadar bu maddeleri karıştırın, içine mum boyasını ilave etmeye başlayın. Renklendirici ile beraber esansı da ekleyebilirsiniz. Esans mumu yaktığını zaman harika bir koku yaymaktadır.

Evde Mum Nasıl YapılırYapılacak Mum Nasıl Korunur?

Hazır hale gelen evde mumu cam ya da seramik şişe içerisinde kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı kaplarla da farklı mum şekilleri yapabilirsiniz. Silikon özellikli kaplar bu konuda sizlerin işinize yarayabilir. Mum için hazır durumda yer alacak sıvıyı eklemeden önce mum fitilini kabın içerisinde yerleştirin. Yaptığınız sıvıyı kabın içine dökebilirsiniz. Oda sıcaklığında beklettikten hemen sonra donması için buzdolabına koyabilirsiniz. Donma işlemi tamamlandıktan sonra mumunuz hazır duruma gelecektir.

Kolay Mum Yapma Yöntemi

Parafin ya da stearin kullanmadan da ev içerisinde kolayca mum yapabilirsiniz. Mumları fitil bölümünden ayırarak küçük parçalara bölebilirsiniz. Daha sonra bunları benmari usulü eritin. Süt kutusunun üst bölümünü kesin. Mumun fitilini bir kalem ucuna bağlayarak kutunun üzerine sabitlemeniz gerekir. Eritmiş olduğunuz mumu süt kutusuna dikkatli bir şekilde boşaltın. Serin bir yerde sert hale gelmesini bekleyin. Bunları uyguladıktan sonra ev mumunuz hazır duruma gelecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu