Sağlık

Düzenli Beslenme Alışkanlığı Kazanma Yolları

Düzenli Beslenme Alışkanlığı Kazanma Yolları nelerdir? Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Sizler için düzenli beslenme alışkanlığı kazanma yollarını hazırladık.

Düzenli beslenme alışkanlığı kazanma yolları, sağlıklı ve düzenli beslenmek isteyen ve bunu alışkanlık haline getirmek isteyenlerin merak ettiği bir konudur. Sağlıklı ve düzenli beslenme tüm hayatımızı etkileyen bir unsurdur. Sağlıklı bir vücuda ve sağlıklı bir beyine sahip olabilmek için düzenli beslenme şarttır.

Düzenli beslenmek, sadece belirli saatlerde beslenmek ya da düzenli olarak yiyecek tüketimi yapmak anlamına gelmez. Düzenli beslenmeye karar verdiyseniz beslenme düzeninizde sağlık yiyeceklere yer vermelisiniz. Düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak için uygulanması gereken yöntemler ve yollar vardır.

1)Yavaş yemek yiyin

Yemekleri yavaş tüketmek, doygunluk hissinizi anlayabilmenize sebep olur. Bu sayede yediklerinizi daha az tüketebilirsiniz. Yemekleri yavaş tüketmek için yemek yerken bir şeyler izleyebilir ya da kalabalık yemeklerde muhabbete katılabilirsiniz.

2)Öğün atlamayın

Sağlık beslenme düzeni, için en önemli yollardan biri öğün atlamamaktır. Genellikle sabah kahvaltısı veya öğle yemekleri geçiştirilebiliyor. Öğün atlamak ise sağlıksız atıştırmalık tüketmeye veya diğer öğün çok daha fazla yemek tüketilmesine sebep oluyor. Bu yüzden tüm öğünlerin tüketimine dikkat edilmelidir.

3) Ara öğün yapın

Sadece ana öğünlerde beslenmek çok acıkmamıza ve kan şekerimizin düşmesine sebep olabiliyor. Ara öğünlerde sağlıklı kuruyemişler, atıştırmalıklar yemek beslenme düzeninizi dengeleyecektir.

4)Asla aç kalmayın

Ara öğünlerin gerekliliğinden bahsettik. Buna ek olarak her acıktığınızda az da olsa bir şeyler tüketmek önemlidir. Acıktığınızda hiçbir şey yememek ve öğününüzü beklemek daha çok yemenize sebep olacaktır.

5)Lifli gıdalar tüketin

Lifli gıdalar tüketmek geç acıkmanıza sebep olacaktır. Oldukça doygunluk hissi veren gıdalardır.

6) Öğünlerinizi küçültün

Kendinizi ve vücudunuzu az yemek tüketmeye alıştırmak için öğünlerinizi küçültmelisiniz.

7) Taze sebze ve meyve tüketiminizi arttırın

Ana öğünlerde veya ara öğünlerde mutlaka sebze ve meyve tüketmeye çalışın. Sebze ve meyvelerin tüketimi kan şekerinizi dengeleyecektir. Bu da sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak için önemlidir.

8) Bol bol su için

Gün içerisinde bol bol su içmelisiniz. Özellikle yemeklerden önce bir bardak su içilmelidir. Su içmek doygunluk hissi vermesinin yanında su içilmediğinde susuzluk acıkma hissi vermektedir. Bu nedenle su tüketimi önemsenmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu