Sağlık

Çocukları Bekleyen Sinsi Tehlike ‘Göz Tembelliği’

Çocuklar küçük yaştan itibaren belirli süreçlere maruz kalan ve büyük hastalıkları bu yaşlarda teşhis edilmeye başlanan bireylerdir.

Çocukların her zaman zorlu süreçleri olmuştur. Bunun ilk aşamada olması durumu genel olarak daha kolay bir hale getirir. Çünkü erken tanı ve erken tedavi süreci daha olumlu etkilemektedir. Göz hastalıkları bu şekilde bir sürecin geride bırakması ardından kendisini göstermektedir. Küçük yaşlardan itibaren kendisini gösteren bu hastalık bireylerin genel olarak fark edemediği hastalıkların oluşmasını sağlamaktadır. Bu hastalık daha çok 7 ve 8 yaşına kadar tedavi edilebilen ve sürecin ardından bireylere çok büyük bir şekilde kalıcı etki yaratmaktadır. Bu yaştan sonra da genel olarak tedavi edilmesi pek mümkün görünmemektedir.

Göz Tembelliği Tedavisi

Küçük yaşlarda fark edilen ve daha sonra tedavisi mümkün olmayan bu hastalık için bireylerin genel olarak temkinli bulunması gerekmektedir. Göz tembelliği genel olarak kendisini daha çok bir gözde göstermektedir. Ancak her iki gözünde kendisini gösterdiği tahmin edilmektedir. Görmede büyük bir oranda azalma yaşanması ve yaşanılan risklerin artış göstermesi en büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle her zaman erken yapılan müdahale bu sorunun büyümesine ve bireyde gözü daha az kullanma gibi zor durumlara girmesine engel olmaktadır.

Süreç içerisinde en büyük görev anne ve babalara düşmektedir. Çünkü bir gözü gördüğü için çocuk diğer gözünde meydana gelen bu görme azlığının farkına varmayacaktır. Çocukları bekleyen sinsi tehlike ‘ göz temelliği’ kısa süre içerisinde gerekli müdahale erken tanı ve erken tedavi ile ortadan kalkabilecek bir sorundur. Ancak her zaman bu tehlikenin çocuklardan ziyade büyükler tarafından fark edilmesi gerekecektir. Çünkü genel olarak çocuklar bunu fark edemeyecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu