Teknoloji

Kayıtlı Wifi Şifresinin Değiştirilmesi

Günümüzde wifi ile internete girmek en ekonomik ve en çok kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Özellikle güvenlik amacıyla wifi şifreleri değiştirilebilmektedir.

Dünyada ve ülkemizde internet oldukça ilerlemiş ve artık insanlar birçok işlemi internet vasıtası ile evlerinde ya da bulundukları yerden ayrılmayarak yapabilmektedirler. Oyun oynamak, film izlemek, müzik dinlemek, ödev yapmak ve çok daha fazla işlem internet arayıcılığı ile en hızlı ve en kaliteli şekilde yapılabilmektedir. Wifi kullanımı ile insanlar bu işlemleri kota derdi olmadan özgürce ve sınırsızca yapabilmektedirler.

Bu yoğun kullanım ile birlikte wifi şifrelerin çeşitli programlar vasıtası ile başkalarının eline geçme riskinden dolayı belirli aralıklarla değiştirilmesi en güvenli kullanım şeklini oluşturmaktadır. Bu sebeple birçok kişi kayıtlı wifi şifresinin değiştirilmesi konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir.

Kayıtlı Wifi Şifresinin Değiştirme Yöntemleri

Kayıtlı wifi şifresini değiştirme yöntemleri için öncelikle modem ara yüzüne bağlanılması gerekmektedir. Eğer modemi yeni aldıysanız ve daha önce değiştirmedi iseniz bu şifre modem kutusunun üzerinde yazmaktadır. Wifi şifresini değiştirmek için ise bilgisayarlar internet bağlı durumda iken, herhangi bir tarayıcıya girip adres çubuğuna 192.168.1.1 yazıp enter tuşuna bastıktan sonra kullanıcı adı ve şifre ile ara yüzüne girilmektedir.

Bu anlamda şifreyi daha önce değiştirdi iseniz ve hatırlamıyorsanız modem üzerinde yer alan reset düğmesine tıklanmalı ve modem kurutundaki şifre ve kullanıcı adını girerek de değişim yapılabilmektedir. Eğer kutunuz yok ise internetteki arama motorlarına modem markası ve modelini yazdığınızda ilk kullanıcı adı ve şifresini size verecektir. Bu noktadan sonra ara yüzde bulunan kablosuz kısmına girilmeli ve kablosuz ağ ayarları üzerinden yer alan kablosuz ağ adı bölümüne girerek 8 haneli şifreyi değiştirebilirsiniz. Wifi şifre değişimi işlemi bu şekilde başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu