Moda

Bohem Giyim Tarzı Nedir?

Bohem Giyin Tarzı Nedir?

60 ve 70’li yıllarda bir Hatay tarzı olarak karşımıza çıkan bohem giyim tarzı günümüzde moda akımı olmaktan ziyade bir düşünceyi temsil eden ruh hali olarak anılıp her dönemin modası olma özelliğini taşıyan yegâne stildir.

İlk oluşum zamanlarına baktığımız da bu stil giyinenlerin giyime ayıracak çok parası olamayanlar olduğu görülse de günümüze kadar gelen bu akım gezgin ruh haline sahip, özgürlükçü, rahat giyinmeyi seven insanların çoğunluğu tarafından seçilen stildir.

Son zamanlar da Boho Chic kavramın ile yenilenen bu tarz da günümüz modernliği ile bohem stilinin uyumlaşması anlamı yatıyor.

Bohem giyim tarzında çok yüksek meblağlar ödenerek alınan kıyafetler yer bulmazken günümüz uyarlamaların da ünlü tasarımcıların özel koleksiyonlarındaki parçalar oldukça pahalı olsa da alınabiliyor.

Bohem Giyim Tarzını Yansıtan Özellikler

  • Bohem denilince ilk akla gelen baharat tonlarıdır. Bu stil ile bütünleşmiş olan bu baharat tonları ayrıca desenler ile de fark edilir olmaktadır. Çok renkli olan kumaşlar desenler ile hareketleniyor.
  • Bohem de kullanılan bir diğer önemli giyim ise etek ve elbiselerdir. Bu etek ve elbiseler maksimum uzunlukta olup genellikle salaştır.
  • Püskül kullanımı bohem stilinin vazgeçilmezidir. Ayakkabı, ceket, çanta, bluz her türlü giyim ve aksesuarda püskül kullanılıp önemli bir yer tutar.
  • Dantel ve örgü giyim ve aksesuarları da bu tarz da kullanılan parçalardır.
  • Bohem denilince ilk akla gelen parça elbette ki şapkadır. Volanlı, kovboy şapkaları bazen süet bazen de hasır olarak kullanılır.
  • Bunların yanı sıra bohem stil giyimde aksesuar kullanımı da fazladır. Ahşap bilezikler, kolyeler, üst üste takılan baharat tonlu metalimsi bilezikler, tüylü takılarda en çok kullanılanlar arasındadır.
  • Kovboy botları, kısa botlar bu stilin en çok kullanılan parçaları olup genellikle kahve ve bej rengi kullanılır. Topukların tahta seçildiği bu stilde deri ayakkabı kullanımına da rastlanır.
  • Etnik parçaların sıklıkla kullanıldığı stilde kimonolar ve kaftanlarda yer alır.
  • Bohemin bir başka vazgeçilmezi ve onunla bütünleşmiş olan parçası ise günümüzde de moda olan İspanyol paça pantolonlardır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu