Gebelik

Çocuklarda Süt Dişlerinin Önemi

Çocuklarda Süt Dişlerinin Önemi

Çocukların gelişim dönemlerinde beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak gelişme gösteren süt dişleri; ilerleyen yaşlarda da önemini korumaktadır. Süt dişlerinin kapladıkları alan kendilerinden sonra gelecek olan kalıcı dişlerin de etkilenmesine neden olmaktadır. Kalıcı dişlerin korunarak bu dişlerin rehberliğini yapan süt dişleri erken çekildiğinde doğal yer tutucu fonksiyonunu da yitirmektedir.

Süt dişlerinde de görülebilen diş bozukluğu arkasından gelecek olan kalıcı dişleri de etkileyerek çarpık çıkmasına sebebiyet verebilir. Süt dişlerinin çıkmaya yüz tuttuğu anda gecikmeden müdahale edilerek kalıcı dişlerin çıkması için zemin hazırlanılması bu noktada önem arz etmektedir.

Süt dişlerinde oluşan çürükler de tedavi edilmediği takdirde dişlerde ağrıya, ağız içinde kötü koku oluşmasına, çirkin görüntüye, çiğneme ve beslenme zorlu yaşanmasına neden olur.

Süt dişi döneminde tedavi edilmeyen diş bozuklukları kalıcı dişlerde çarpıklığa, çene gelişiminde bozukluk yaşanmasına ve romatizmadan kalp bozukluklarına kadar genel sağlık problemleri yaşanmasına neden olacaktır.

Süt dişlerinin yerine kalıcı dişlerin geleceği rahatlığını yaşamadan daha o dönemde önlemlerin alınması gerekir. Çocuğunuzun geleceğini önemli derecede etkileyen süt dişlerinin problem yaşanması halinde mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Ayrıca süt dişlerinde yaşanan ağrılar nedeniyle çocuğunuzun çok küçük yaşlarda ağrı ile tanışması gelecekte diş doktoru fobisinin olmasına ve bilinçaltında doktora gitmek istememe gibi bir durum yaşanmasına da neden olabilir. Çocuğunuzun acıyla tanışması sebebiyle yaşadığı fobi hem süt dişlerini erken kaybetmesine hem de kalıcı dişlerinde daha fazla problem yaşamasına neden olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu