Gebelik

Bebeklerde Banyonun Mucizevi Etkilerini Biliyor muyuz? 

 

Bebeklerde Banyonun Mucizevi Etkilerini Biliyor muyuz? 
    Bebeklerde duyuların gelişmesi şüphesi ki çok önemlidir, yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bebeklerde banyo yapımı sadece temizlenmek değil, banyo sırasındaki ve sonrasındaki masaj şeklinde dokunma ve koku bebeklerde duygusal ve fizyolojik  gelişime katkıda bulunuyor.
   WHO (Dünya Sağlık Örgütü)açıklamasına göre bebeklerde duyuların uyarılması demek sağlıklı büyüme ve beyin gelişimi demektir.
    Banyo sırasındaki yapılan sabun baloncukları ile oynama, bebeklerin göz ve el koordinasyonu gelişmesine, dokunmaya ve yakalamaya çalışarak nesneleri kavrama ve yakalama konusundaki becerilerinin artmasına, bebeklerde banyo sessiz bir ortam ve suyun verdiği bir gevşeme alanı olduğu için, banyo esnasında bebekle yapılan sohbetle birlikte masaj ve göz teması kurularak gülüşmeler, bu aktiviteler yapılmadan banyo yaptırılan diğer bebeklere nazaran dil gelişimlerinin, göz temasının, kendisini mimiklerle ve konuşarak anlatabilme yeteneklerinin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Sohbet sırasında kurulan göz teması ile banyo sırasında ve sonrasında bebeğin cildine yapılan masajla kurulan temas, anne ve bebekte stres düzeyini sıfırlayarak rahatlamasına sebep oluyor.
   Banyonun bebekler üzerindeki mucizevi etkileri konusunda ne kadar bilinçliyiz? 
  •    Dünya genelinde ve Türkiye’de 4000 e yakın ailenin katıldığı bir araştırma sonuçlarına göre Türk Aileler bebekleri ile geçirilen en kaliteli anların banyo sırasında olduğunu, banyodaki masaj ve sohbetin bebeklerde beyin gelişimi etkilediğini, ancak, kaliteli yemekle beslemek, yaşına uygun oyuncaklarla oynamaktan sonra geldiğini düşünüyor, oysa Avrupa’da banyo ilk sırada.
  •    Türk aileler banyo sırasında bebeğin üşümesinden korkuyor ve Avrupa vatandaşlarına göre daha az banyo yaptırıyor.( Türkiye’deki anneler üç günde bir, Avrupadaki anneler hemen hemen her gün banyo yaptırıyor.)
  • Türk aileler banyoyu daha çok bebeği sakinleştirmek ve rahat bir uykuya dalmasını sağlamak için kullanıyor.
  •  Gelişmiş ülkelerde anne babaların %48i banyonun bebeklerinin beyin gelişimi konusunda öneminin büyük olduğunu belirtirken , bizde bu oran%39 civarında.
  • Gelişmiş ülkelerde bebek banyosu 20 dakika civarında bizde 17 dakika.
  • Aileler bebeklerinin banyodan sonraki kokusunun tarifsiz olduğunu belirtiyor.
  • Türkiye’deki son kuşak anne babalar günümüz teknolojisinin özellikle akıllı telefonların bebekleri ile geçirdikleri kaliteli zamanı etkilediğini, banyo sırasında teknolojiden zorunlu olarak uzak kaldıklarını ve bebekleri ile daha kaliteli anlar geçirdiklerini belirtiyor.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu