Sağlık

Sağlıklı Bir Vücut İçin Yapılması Gereken 10 Kural

 

Sağlıklı Bir Vücut İçin Yapılması Gereken 10 Kural

Sağlık, insan vücudunda kendiliğinden var olan bir durum değildir. Sağlıklı bir insan olabilmek için öncelikle sağlıklı bir yaşam sürmek gerekiyor. Günlük hayatımızda kendimize küçük ve kolay sağlık kuralları koyarak yaşamımızı mutlu bir şekilde devam ettirebiliriz. Sonuçta sağlık, insan mutluluğu için öncelik taşıyan bir öğedir. İşte sağlımız için uygulamamız gereken 10 altın kural :

1- Olmazsa olmaz olan kuralların başında temizlik gelmektedir. Kişisel temizlik ve içinde bulunduğunuz çevrenin temizliği sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

2- Mutlaka herkesin hayatında stres olabileceği olaylar yaşanmaktadır. Sağlığınız için bu olaylar karşısında sakinliğinizi koruyarak stresten kaçınmalısınız. Sorunlarla başa çıkabilecek doğru ve uygun yöntemler kullanmalısınız.

3- Sağlıklı beslenmeden sağlıklı bir hayat süremeyiz. Yağ oranı yüksek yemeklerden kaçınmalı, öğünler atlanmadan az az yenmeli ve sebze-meyve ağırlıklı beslenilmelidir.

4- Bedensel çalışma, hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olmalıdır. Yani düzenli olarak spor yapmayı ihmal etmemelisiniz. Sonuçta unutulmamalıdır ki; fiziksel egzersizler vücudumuzu bir çok kronik hastalıktan korumaktadır.

5- Zaman yönetimi de sağlığımız açısından oldukça önemli bir faktördür. Düzenli yaşayarak daha dengeli bir hayat sürebilir ve ani efor sarf edeceğiniz olaylardan uzak durabilirsiniz.

6- Bulaşıcı hastalıklar haslığınızı ciddi bir şekilde tehdit edebilir. Bu nedenle cinsel ilişkilerinize gereken özeni göstererek sağlığınızı riske atmamalısınız.

7- Mutlaka uygulanması gereken bir diğer kuralda düzenli uykudur. Her gün aynı saatte kalkılması ve her gece aynı saatte yatılması vücudunuzun dengesi için önemli bir husustur. Birçoğumuz hafta sonları bu kuralı es geçer. Oysa sağlıklı olma yolunda çaba harcanması gereken küçük bir uygulamadır.

8- Gün içerisinde mutlaka zihinsel çalışmalar yapmalısınız. Sürekli oturmamalı ve aktif bir yaşam sürdürmelisiniz.

9- Sigara, alkol, uyuşturucu ve uyarıcı maddeler tüketilmemelidir. Sağlığımızın düşmanları olan bu maddeleri hayatımıza dahil etmek adeta ölüme davetiye yollamak gibi oluyor. Çünkü bağışıklık sistemimizi çökerten bu maddeler vücudumuzda birçok hastalığı var etmemize neden oluyor.

10- Hem ülkemizde hem de dünyada kalp ve damar hastalıkları en yaygın ölüm sebeplerinden biridir. Günde 30 dakikanızı yürüyüşe ayırarak kalp ve damar sağlığınıza çok yararlı bir davranışta bulunabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu