Sağlık

B vitamini eksikliği hangi hastalıklara neden olur?

B vitamini eksikliği hangi hastalıklara neden olur?

Vitamin eksikleri vücudumuzda çeşitli noksanlıklara neden olmaktadır.
Gün içerisinde anlam veremediğimiz, doğal olabileceğini düşündüğümüz birçok rahatsızlık bazı vitaminsizliklerin belirtisi olabilir.
İşte bu yazımızda bu vitaminlerden olan B vitamini eksikliğinden doğan hastalıkları inceleyeceğiz.
Yürümekte zorlanacak derecede denge kaybınız ve söylenenleri algılayamayacak kadar konstrasyon bozukluklarınız varsa, cildiniz sararıyor veya soluyorsa, kol, bacak ve kaslarınızda uyuşma, ağrı gibi şikayerleriniz varsa, halsiz, güçsüz kalıyor ve depresif düşünceler içerisindeyseniz B vitamini eksikliği yaşıyor olmanız kuvvetli bir ihtimaldir.
Ayrıca B vitamini eksikliği kendisini, nefes ve tad alımının zorlaşması, görmede kayıplar yaşanması, sindirim sisteminin tam olarak çalışmaması gibi faktörler olarak da gösterebilmektedir.
B vitaminleri arasında yer alan b12 vitamin eksikliğinin en belirtin belirtisi ise kansızlıktır.

Bu vitaminlerin besinlerle alınmıyor veya alındığı halde emilmiyorsa bu durumda çıkan eksiklikler yukarıdaki hastalıklara neden olmaktadır.

B12 vitaminini nasıl almalıyım?
Hap veya iğneler ile vücuda girmesi sağlanacak olan B12 vitamini eksikliği, daha hafif vakalarda hayvansal gıdaların tüketilmesi sayesinde de alınabilmektedir.
Kırmızı et başta olmak üzere beyaz et ve süt ürünlerinden de B12 vitamini alabilirsiniz. Bu B vitamini kaynağı olan besinleri ne çok az, ne çok fazla olmak üzere tam kararında almaya gayret gösterin.

B vitamini eksikliğinde doktor doktor gezmek yerine, teşhis konduktan sonra beslenme düzeninizi yerli yerince oturtmanız halinde üstesinden gelebilirsiniz.
Kısa sürede bu eksikliğin besinlerle ve diğer yollardan giderilmesiyle birlikte, yaşadığınız sağlık problemleri de iyileşme yoluna girecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu