Sağlık

Akıl Sağlığını Korumanın Yolları Nelerdir?

Akıl Sağlığını Korumanın Yolları Nelerdir? 2020 yılı sağlık açısından hepimiz için zorlu bir yıldı. Kovid-19 pandemisi hepimizi derinden etkiledi. Çoğu insan pandemide yakınlarını kaybetti. Karantina, insanlarda zihinsel ve ruhsal birçok sağlık problemine neden oldu. Pandemi ile birlikte dünyanın ekonomisi de darbe aldı.

Akıl Sağlığını Korumanın Yolları Nelerdir? Yüzbinlerce insan işsiz kaldı. Uluslararası yüzlerce büyük marka fabrikalarını kapattı. Ülkemizde de durum aynı. Pandeminin etkileri 2022 yılında da devam ediyor. Bir de tüm bunlara iklim krizi eklendi. Şimdi uzmanlar dünyadaki iklim değişikliklerinin insanın sonunu getirebileceğini konuşuyor. Tüm dünya, iklim değişiminin neden olduğu tarımsal krizle mücadele etmek için yöntemler araştırıyor. Bu zorlu günlerde akıl sağlığımızı korumak, stresi azaltmak hayatımızı sürdürebilmek için çok önemli. Peki, tüm dünya sanki bir kıyamete doğru koşarken bunu nasıl başaracağız? Akıl sağlığımızı bu zamanlarda nasıl koruyacağız?

Farkındalık

İngilizce’de ‘mindfulness’ kelimesi ile ifade edilen farkındalık, zihni sakinleştirmenin en etkili yollarından biri. Pandemi döneminde birçok insan bu tekniği uygulayarak ruh sağlığını korumayı başardı. Uzmanlar bu tekniğin özellikle zorlu koşullarda kullanılmasıyla, zihinsel sağlığın korunabileceğini söylüyor. Uzmanlar bu tekniğin genel sağlık üzerinde de olumlu etkileri olduğunu düşünüyor. Sadece pandemi ve iklim krizi gibi global krizler için değil, hayatımızdaki tüm zorluklarda bu tekniği uygulayarak akıl sağlığımızı korumayı başarabiliriz.

Farkındalık Nedir

Farkındalık aslında bir meditasyon tekniğidir. Bu teknik, zihni her şeyden arındırmaya ve duyguları sakinleştirmeye yardımcı olur. Bu tekniği uygulamak için özel araçlar kullanılmaz ve istediğiniz her yerde uygulanabilir.

Farkındalık tekniği, geçmişten günümüze dek defalarca test edilmiş ve etkisi kanıtlanmış bir tekniktir. Araştırmalara göre eğer 8 hafta boyunca günde sadece 20 dakika bu tekniği uygularsanız, vücudunuzdaki stres azalmakta, kortizon seviyeleri düşmektedir. Bu düşüş, daha açık ve berrak bir zihin ile mutluluk hissine neden olmaktadır. Aynı zamanda bu basit teknik, genel sağlık durumunuzu da iyileştirmektedir.

Farkındalık Meditasyonu Nasıl Uygulanır

Farkındalık meditasyonunu uygulamak oldukça kolaydır. Farkındalık meditasyonunu uygulamak için 20 dakika boyunca dakikaları sayabilir, nefesinize odaklanabilir veya zihninizi dışarıdaki bir sese veya müziğe odaklayabilirsiniz. Nefesinize odaklanarak bu tekniği uygulamak için, sakin bir yere oturun. Birkaç kez derin nefes alın. Nefesinizin doğal ritmine dönmesine izin verin. Daha sonra sadece nefesinizi izleyin.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu