Gebelik

Yumurtaları Büyütmenin Bir Yolu Var mı?

Tüp bebek tedavisi uygulamalarında işe yarayan yöntemlerden biridir. Yumurtalarımı büyütmenin bir yolu var mı? Ne için düşündüğünüz önemlidir! Ona göre bir yol ve tedavi süreci gerekecektir.

Yumurtalarımı büyütmenin bir yolu var mı? Tüp bebek tedavilerinde işe yaramaktadır. Ancak bazı tam olarak olgunlaşmayan yumurtalar sperm ile döllenebilir. Böyle durumlarda tüp bebek tedavisini devam ettirmelisiniz. Ve aşılama yöntemine de başvurmanız gerekir. Bazı genetik yapılardan dolayı da kalıtsal olarak yumurtalarınız tam büyümeyebilir. Olgunlaşmayan yumurtalar spermle döllenebilir. Bu tedavilerde başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Yumurta Büyütme Nedir?

Yumurtalıkların daha fazla yumurta üretmesi olarak düşünülebilir. Daha fazla folikül geliştirmesi için uygulanan tedavidir. Yumurta büyütme aşılama ve tüp bebek için doğurganlık tedavisinin ilk aşamasıdır.

Neden Yumurta Büyütme Yapılır?

Kadınların yaratılmasında potansiyel bir yapıya sahip olarak belli bir sayıda yumurta ile doğarlar. Cildiniz ve kan hücreleriniz kendini yeniler. Ancak daha fazla yumurta hücresi üretemezler. Ergenlik dönemindeki bir kadının yumurta sayısı 1 milyondur. Her ay adet döngüsünde bu foliküllerden belli bir kısmı yumurtlamaya hazırlanarak aktifleşir. Bu aktifleşmeden sadece bir yumurta olgunlaşır ve serbest kalır. Bu yumurta rezervleri sürekli olarak azalır sonrasında da menopoz dönemi başlar ve tüm yumurtalar son bulur.

Yumurtalıkla doğurganlık tedavilerinde başarı oranını belirleyen en önemli faktördür. Bunun için vücudun birden fazla yumurta üretmesini sağlamak ve yumurtaların olgunlaşması için ilaç tedavileri uygulanır.

Yumurta Büyütme İlaçları Nelerdir?

Başarılı bir yumurta büyütme tedavisi için doğru tanı çok önemlidir. Verilen uyarıcı ilaçların dozajları çok önelidir. İlaçlar yapılan tetkiklere göre değerlendirilmeli ve kullanılmalıdır. Yumurta büyütme ilaçları ilk kullanılmaya başlandığı zaman ile son 10-14 günlük bir süredir. Reçete edilen ilaçlarda nasıl kullanılacağı, dozajı ve vücuda etkisi doğum uzmanlarının önderliğinde gerçekleşir.

Yumurta Büyütme Tedavisi Riskleri Var Mıdır?

Yumurtalıklar tedavi süresince uygun bir tepki vermiyorsa iptal edilmelidir. İptal edilen tedaviler yaşa bağlı olarak artış gösterebilir. Yumurtalıklar aşırı uyarıldıklarında riskli miktarda yumurta üretir. Bu durum hekimlerce onaylanmayan bir süreçtir.

Yumurta büyütme ilaç kullanımı kadınların %25’inde baş ağrısı, ruh hali değişimleri, uykusuzluk, sıcak ve soğuk terleme ödem oluşma gibi yan etkiler görülür. Az da olsa alerjik reaksiyonlarda görülür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu