Anne-Bebek

Çocuklar Anaokuluna Kaç Yaşında Gönderilmeli?

Çocuklarda anaokuluna başlama yaşı belirlenirken çok sayıda unsur dikkate alınır. Bu nedenle öncelikle geniş çaplı bir araştırma yapmak ve bilgilenmek gerekir.

Çocuklar anaokuluna ne zaman gönderilmeli diye araştırıldığında bunu planlarken ruhsal ve bedensel gelişime öncelik verilmelidir. Çocuğun bu tarz ortamlarda kendine uygun çocuklarla bir arada olması gelişimi üzerinde doğrudan etkilidir. Her çocuğun bedensel ve ruhsal gelişimi farklı olacağından kreşe ve anaokuluna başlama yaşı farklılık gösterebilir. Eğer çocuğun bu açılardan uygun olduğu düşünülüyorsa iki yaşından itibaren kreşe gönderilebilir. Fakat bu konularda bir uzman desteği almakta yarar vardır. Genellikle uzmanlar kreşe başlangıç için 2 ile 3 yaş arasını önerirler. Bunun sebebi işe bu yaştaki çocukların eğitim yöntemleri ile okul öncesi etkinlikler becerisi yüksek olmaktadır.

Çocuklarda Anaokuluna Başlama Yaşı Nedir?

Çoğunlukla ilk üç yıl çocuğun bakımı ve gelişimi ile ebeveynlerin ilgilenmesi en sağlıklı yol olarak ifade edilir.  0 ile 3 yaş arasındaki çocukların özel bakıma ihtiyaçları vardır. Eğer anne bakamıyorsa bu durumda en yakın kişinin bakımı daha uygun olacaktır.

Çocuklar üç yaşından itibaren okul öncesi eğitim almaya gelişimsel yönden hazır hale gelirler. Fakat duygusal ve psikolojik yönden evden ayrı bir ortam onlara zor gelebilir. Bu nedenle bu süreçte çocuklara dikkatli yaklaşmak gerekir.

Çocuğun anaokuluna hazır olup olmadığını anlamak için parka götürüldüğündeki tavrı gözlemlenebilir. Çevredeki çocuklara davranışları, sosyalleşme becerileri, paylaşma isteği varsa bu durum olumlu bir izlenim verecektir. Eğer anne baba çalışma hayatındaysa ve çocuğun gelişimine yeteri kadar vakit ayrılmıyorsa bu durumda üç yaşın altında da anaokulu ve kreş düşünülebilir.

Anaokulunun Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Anaokulunun çocuklara faydaları oldukça fazladır. Bu ortam çocuklara öncelikle sosyalleşme becerisi kazandırır. Çocuk anaokulunda arkadaşlık kavramını öğrenir ve dış dünya ile iletişim kurabilir hale gelir. Kendi yaşıtlarıyla beraber olması ona birey olduğunu öğretir. Anaokulu ile çocuklara özgüven, paylaşmayı öğrenme, başkalarına saygı duyma, bilişsel ve motor becerilerin gelişmesi, spor alışkanlığı kazanma, dil gelişiminin desteklenmesi, konsantrasyon becerileri gibi avantajlar da sunulur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu