Sağlık

YAZ MEVSİMİNDE VARİS KAYNAKLI ŞİKAYETLERİ AZALTMANIN YOLLARI NELERDİR?

Yaz mevsimi gelince özellikle bayanlar varisin estetiği bozduğundan şikayet etse de aslında yaz mevsimi içerisinde yoğun sıcaktan dolayı varisin bacaklarda ağrı, şişkinlik, geceleri kramp, ayaklarda yorgunluk gibi şikayetleri de beraberinde getirdiği bilinmektedir. Günlük yaşam içerisinde uygulayacağımız bazı basit faaliyetlerle bu şikayetler büyük oranda azaltılabilir.

VARİS KAYNAKLI ŞİKAYETLER

İnsanlar yazın denize gittiği zaman varis kaynaklı ağrıları gidermek için ayaklarını sıcak kuma gömerler. Çünkü sıcak kumun ağrılara iyi geleceğini düşünürler. Bu çok büyük bir hatadır. Sıcak, varisli damarların genişlemesine yol açacağından şikayetlerin daha da artmasına neden olur. Bu nedenle yaz mevsimi içerisinde denize gidildiği zaman güneşten ve kumdan uzak durularak sadece suda ve gölgede vakit geçirmek gerekir. Ayrıca yaz mevsimi içerisinde her sabah alınacak ılık bir duştan sonra bacakları soğuk su ile yıkamak kan dolaşımını hızlandıracağından varis kaynaklı şikayetleri azaltacaktır.

Yaz mevsimi içerisinde varis şikayetlerini azaltmak için ayak bileklerinin ve baldır kaslarının sistemli çalışmasını sağlayacak türde ayakkabılar giyilmeli, bel ve basen bölgesini fazla sıkmayacak elbiseler tercih edilmeli ve yazın yoğun sıcaklarda bol bol su tüketmeye dikkat edilmelidir. Ayrıca uzun süre hareketsiz kalmamaya dikkat etmeli ve hiç olmazsa yarım saatte bir 25–30 adım yürümeye özen gösterilmelidir. Bu yürüyüşler varisli damarlarda kanın birikmesini engellediğinden varis şikayetlerini azaltacaktır.

VARİS KAYNAKLI ŞİKAYETLER

Yaz mevsimi içerisinde bol elbiseler giymek de varis şikayetlerinin azalmasında önemli etkendir. Çünkü bol elbiseler vücutta kanın daha rahat bir şekilde dolaşmasını sağlar. Ayrıca baharatlı ve düşük lif içeren yiyeceklerden, kahve gibi kafein içeren içeceklerden uzak durmak da yaz mevsiminde varis şikayetlerini azaltmaktadır. Her gün sabah veya akşam yarım saat kadar yürüyüş yapmak, uyurken ayakları kalp hizasından yüksekte tutmak yine yazın varis şikayetlerini azaltan önemli etkenlerdendir. Ancak ayakların kalp hizasındaki yüksekliğinin 15 cm’i geçmemesine dikkat edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu