Sağlık

Sakız Çiğnemek Ne Zaman Zararlı Olur?

Olumlu etkilerinin yanı sıra olumsuz etkileri olması nedeniyle sakız çiğnemek konusunda belli başlı kurallar olması kullanıcılar açısından önemlidir.

Sakız çiğnemek özellikle şekersiz olması durumunda az ve diş sağlığı açısından olumludur. Çene ve kas yapısını bozmaması açısından dikkatli olunması gerekir. Kullanıcılar için özellikle sakız çiğnemek ne zaman zararlı olur? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Çiğneme süresi ve şekli özellikle yararlı olmasının yanı sıra zararlı olmasına neden olabilir.

Sakız çiğnerken özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Faydalı olmasını sağlayabilmek için sakızdan çok büyük olmamasına ve 15-20 dakikadan fazla çiğnenmemesine dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede az ve diş sağlığına katkı sağlarken aynı zamanda çene ve kas yapısının bozulmamasını sağlamak mümkündür. Çene sağlığı açısından özellikle sakız çiğnerken dikkatli olması gerekir. Ağrı veya deformasyona neden olabilmesi nedeniyle uzun süre sakız çiğnenmemelidir.

Tek Tarafta Çiğnememeye Dikkat

Sağlıklı olabilmesi için sakız çiğnerken dikkat edilmesi gerekenler arasında özellikle tek taraflı çiğnemek yerine her iki tarafı kullanarak da çiğnemek önemlidir. Sakız çiğnemenin dezavantajları ve avantajları bulunmaktadır. Doğru şekilde çiğnemek özellikle avantaj sağlamaktadır. Aksi durumda yanlış şekilde sakız çiğnemek ortaya çıkabilecek problemlerin kaçınılmaz olmasına neden olmaktadır.

Yüzün Simetrisinde Olumsuzlar Oluşturabilir

Tek taraflı şekilde sakız çiğnemek özellikle alışkanlık haline gelmesi durumunda tek taraflı kasların büyümesine ve yüzün asimetrisinin bozulmasına neden olabiliyor. Bu nedenle özellikle dikkatli olunması gerekir. Aynı zamanda dişlerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Gün içerisinde yeteri miktarda sakız çiğnenmesi ve gerekli olan ayrıntılara dikkat edilmesi az ve diş sağlığı üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır. Aksi durumda özellikle yanlış çiğneme alışkanlıklara sakızın zararlı etkileri olmasına neden olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu