Gebelik

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Anne Adaylarına Tavsiyeler

Kadınların en özel ve güzel dönemi olan gebelik dönemini daha da sağlıklı bir hale getirmek için anne adaylarının dikkat etmesi gerekenleri sizin için listeledik.

Kilonuzu Kontrol Edin

Gebelerin hamilelik sürecini konforlu bir hale getirmesini sağlamada sağlıklı bir gebelik için anne adayına tavsiyeler önemlidir. Anne adaylarının en çok zorlandıklar konuların başında kilolarını kontrol altında tutamaması gelir. Annenin kilo alması ile ilgili önceden yanlış bir inanış söz konusu idi. Çünkü eski dönemlerde anne adayının kilo alması bebeğin gelişimi için önemli bir durum gibi değerlendirilirdi. Oysa uzmanlar anne adayının fazla kilo almasının bebek için olumlu olmadığını ortaya çıkardır. Normal bir gebelik süreci göz önüne alındığında anne adayının ortalama 10 kilo civarında alması gerekir. Kilo artışının 13 kilodan daha fazla olması için dikkat edilmesi gereken bir durum olarak gözlemlenir.

Fiziksel Aktivitelere Yönelin

Anne adaylarına sorunsuz bir hamilelik için önerilen en önemli tavsiyeler arasında düzenli spor yapmak gelir. Gebelikte spor son derece önemlidir. Spor sayesinde de gebelik döneminin ağrısız ve rahat bir şekilde geçmesi sağlanır.

Anne adaylarının bu dönemde en fazla şikâyet ettikleri konuların başında bel ve sırt ağrıları gelir. Bu dönemde yapılan düzenli spor ise bel ve sırt ağrılarını ortadan kaldırır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken ağır spor gerçekleştirmemektir. Mutlaka hamileler için özel olarak planlanmış bir spor programını uygulamak gebelik sağlığı açısında önemlidir. Gebelik zehirlenmesi ya da doğumun daha acısız bir şekilde gerçekleşmesi için günde 30 dakikayı aşmayan spor programlarını uygulayabilirsiniz. Bu sayede hem gebelik döneminde kendinizi daha iyi hissetmeniz hem de doğum sonrasında daha kolay toparlanmanız sağlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu