Dekorasyon

Retro Nedir? Eski Eşyalardan Retro Nasıl Yapılır?

Retro Nedir? Eski Eşyalardan Retro Nasıl Yapılır? Söz konusu şeyin en az on beş veya yirmi yıl eskiye ait olduğu anlamına gelmektedir.  En popüler olarak gündemimize yeniden yerleşen retroyu eşyalarda kullanma zamanı… eski eşyalardan retro aratmak mobilyaların ruhunu yeniden ortaya çıkarmak fikri sizce nasıl olur?

Retro Nedir? Eski Eşyalardan Retro Nasıl Yapılır? Geçmiş yıllara damgasını vuran eşyaların günümüz ruhunu yansıtmak ister misiniz? 1950- 1970 ve 1980 yıllarına ait olan ve o dönemde popüler olan birçok eşyalar var. Bunlar o dönemden günümüze kadar ulaştırmaya çalışan ancak yerini bulmama çabasında iseniz size birkaç önerimiz olacaktır. Evinizin özgün tasarımlarını zevkli renklerine eşlik edecek modeller ve tasarımlarla kendi stilinizi oluşturabilirsiniz.

Mobilyaların hiçbir zaman modasının geçmeyeceğiniz biliyoruz. Bununla birlikte o mobilyaların kendi havasını geçmişten günümüze kadar taşıdığı değerleri de yansıtmak isterseniz retro oluşturacağınız birkaç fikir verebiliriz.

Modası Yenilenen Saçaklı Halılar

İlk kez bir dönem o kadar çok kullanılmıştı ki artık hemen hemen tüm eşyalarda hatta örgülerde dahi saçaklar kullanılmaya başlamıştı. Yastıklar, halılar, perdeler hatta masa örtüleri dahi saçak modası ile kuşatılmıştı. Eğer sizde o dönemlerde yaşadı iseniz ve anılarınızı tazelemek isterseniz en yoğun kullanılan 1980’li yıllardaki saçak modasını evinize taşıyabilirsiniz. Saçaklı halılar ya da saçaklı kırlentleri tercih ederek modayı evinize yönlendirebilirsiniz.

Elişi Sanatı Makrome

Oldukça eski bir söneme ait olan makromenin hiçbir zaman modası geçmemiştir. Elişi sanatı olarak görülen makrome duruşu ve kullanım alanı ile de oldukça kullanışlı bir ihtiyaç haline dahi gelen eşya olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma odanızı, çocuk odasını, mutfağınızı makrome ile klasik bir estetik havaya hakim olabilirsiniz. Dekor edilmesine izin vermeyen duvarlarınızı makrome sanatı ile farklı bir estetik kazandırabilirsiniz.

Kadife Dokumalar

Kadife birçok kişi tarafından beğenilmiş adı şiirlere ya da şarkılara konu olmuştur. Güzelliği, estetiği, yumuşaklığı, dokunuştaki hassasiyeti anlatmak için “kadife gibi” ibaresi kullanılmıştır. Kadife bir dönem salon takımlarının ve kanepelerin kumaş dokumaları kadifeden yapılmıştır. Geçmiş yıllarda lüksün ve avangardın simgesi olarak tanımlanmıştır. Sizlere eğer salon takımlarınızı ya da koltuk ve kanepelerinizin yüzünü değiştirmek isterseniz kadife dokumalar ilk tercihleriniz arasında yer alabilir. Evinize çağlar ötesinden gelen bir ahengi sergilemiş olursunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu