Diyet

Lifli Gıdalar İle Diyeti Listesi Nasıl Yapılır

Yazımızda lifli gıdalarla diyet yapmayı anlatmaya geçmeden ilk olarak lifli gıdayı açıklamamız gerekir. Lif besinler içerisinde bağırsaklar tarafından sindirilemeyen bölümdür. Lifli besinler suda kolayca çözünebilen life sahip olanlar ve su içerisinde çözünemeyen lifler olarak iki gruba ayrılır. Meyve, sebze, yulaf ve arpa gibi besinler üzerinde çözünürlüğü bulunan, buğday ve kepekteki lifler ile çözünürlüğü olmayan olarak yer almaktadır.

Lifli Besinlerin Faydaları

Su içerisinde çözünebilen lifli besinler kan şekerini sabit tutmakla beraber kolesterolün düşülmesine yardımcı olmaktadır. Su içerisinde çözünemeyen lifli gıdalar ise kabızlığı gidererek hemoroidi önleyebiliyorken, sindirim sistemini de düzenlenmektedir.

İçerisinde Lif Barındıran Yiyecekler

Tahıl ürünleri, erik, narenciye meyveleri, baklagiller, havuç ve brokoli gibi sebzeler yüksek lifli yiyecekler listesinde yer almaktadır. Bunların yanında marketlerde bisküvi ve kahvaltılık gevrekler gibi birçok lifli zayıflama ürünleri yer almaktadır.

Lifli Gıdalarla Diyet Nasıl Yapılır?

Lifli gıdaları kullanarak diyet yapmadan önce her gıdanın aşırı derecede tüketilmesinin vücuda zararlı olduğunu bilmek gerekmektedir. Bu durum lifli yiyecekler içinde geçerli olmaktadır. Eğer sizde lifli gıdalar ile bir diyet listesi yapmak istiyorsanız bu kurala dikkat etmeniz gerekmektedir. Besinlerden almak isteyeceğiniz günlük lif oranını kademeli şekilde yükseltmeniz gerekmektedir. Bu sayede lifli yiyeceklerle zayıflama diyet programınızı sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Yetişkin bir insanın günlük şekilde alması gereken lif oranı 30 gram olarak hesaplanmıştır. Normal beslenme ile almak istediğimiz lif miktarı yaklaşık olarak 20 gramdır. Bu miktar zayıflamak için yetersiz bir oran olarak bulunmaktadır. Bu miktarı 30 grama tamamlamak adına çeşitli lifli besinleri arttırarak bunu yapabilirsiniz. Lif içeren besinlerin tüketilmesi kabızlığın önüne geçmektedir. Lifli besinler aynı zamanda oldukça doyurucu ürünlerdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu