Gebelik

Gebeliğe Engel Olan Etkenler Nelerdir?

 

Yapılan tüm araştırmalara göre dünyada her 8 kadından biri doğal yollar ile hamile kalamazlar. Gebeliğe engel olan etkenler nelerdir gibi soru karşısında pek çok unsur karşınıza çıkacaktır. Gebe olmaya engel olan etkenlerin genelini kadınlar kendisi sebep olmaktadır. Hamile kalmaya engel olan nedenler;

Fazla Kilolu Olmak             

Gebeliğe engel olan etkenlerin başında anne adayının fazla kiloya sahip olmasıdır. İnsan vücudunun yağ dengesini bozmaya neden olacak kadar kilolu olmak östrojen düzeyini arttırmaktadır. Bu da kadınlarda yumurtlama düzenini bozmaktadır. Bunun yanı sıra çok aşırı zayıf olma durumunda da yumurtlama tam olarak durabilir.

Hastalıklar Hamile Kalmama Nedeni?

Hamile kalmak isteyen kişilerin yaşadığı bazı hastalıklar sonrasında hamile kalmasına engel olmaktadır. Miyom, polip gibi buna benzer yapılanmalar yada cinsel yollar ile bulaşan hastalıklar kadınlara ait olan fallop tüplerinin kapanmasına sebep olabilir. Böyle bir durum karşısında kadınlar için gebelik nerede ise tam olarak imkansız bir hal almaktadır.

Hormonsal Sorunlar

Bazı insanların hormon değerleri yüksek veya düşük olabilir. Ayrıca bazı rahatsızlıklar genel olarak vücudu hormon düzeylerinin tüm sağlığa zararlı bir hale gelmesine neden olmaktadır. Özellikle tiroid rahatsızlığı ya da şeker hastalıkları da bir hormonsal sorunlara iyi bir örnektir. Gebe kalmak isteyen kadınların hormonsal sorunlar ile karşı karşıya kalması durumunda hamilelik olmayabilir.

Yanlış Hayat Tarzı

Gebe kalmak içi bazı durumlara çok daha dikkat etmek gerekir. Özellikle hayat tarzını kesinlikle düzenli olması çok önemlidir. Alkol, kahve, sigara yada yoğun stres altında çalışmanı yanı sıra  hamile kalma yaşının ilerlemiş olması gebe kalmamaya büyük engellerdir. Ayrıca depresyonda olan, sağlıklı olmayan çevre koşulları içinde bulunan kadınların gebelik ihtimali çok daha düşük seviyede olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu