Gebelik

İnfertilite Nedir ?

İnfertilite Nedir ?

 

            İnfertilite nedir? sorusunun en basit şekli ile cevabı kısırlıktır. Çiftler arasındaki cinsel ilişki bir yılı aşkın süredir, ortalama haftada üç kere, korunmadan devam etmişse ve gebelik gerçekleşmemişse, bu infertilite tanısı konulabilir bir durumdur.

İstatistiksel olarak hiçbir problemi bulunmayan çiftlerde, bir ay içerisinde her gün cinsel ilişkide bulunsalar da, hamilelik olasılığı %25 civarındadır. Fakat bu oran bir yılın genelinde %90 oranına ulaşır. İşte bu yüzden kriter alınan süre bir yıl olmaktadır.

Bu istatistikler iseoranındaki çiftlerin, infertilite ile karşı karşıya olduğunu göstermektedir.

İnfertilite de Gebelik Şansı Nedir?

Kısırlık problemi yaşanan çiftlerde, gebe kalma şansı pek çok faktöre dayalıdır. Örneğin erkekte sperm sayısının azlığı gebe kalma şansını %50 düşürürken, gebe kalmayı önleyen diğer faktörlerde oran değişecektir. Buna örnek vermek gerekirse, mesela kadının her iki tüpünün tıkalı olması demek, erkekte hiçbir problem olmasa da gebe kalmayı neredeyse 0 engelleyen bir durumdur. Bu açıdan bakılırsa çiftlerde eğer iki taraflı problem söz konusu ise, bu problem gebelik şansını toplamı şeklinde değil, çarpımı şeklinde etkiler.

İnfertilite Riskini Arttıran Faktörler Nelerdir?

İnfertilite Riskini Arttıran Faktörler

Hiçbir problem bulunamadığı halde sebebi bilinmeyen infertilite oranıcivarındadır. Buna sebep olabilecek faktörler araştırıldığında ise ortaya çıkan sonuçlar istatistiksel olarak şu şekilde sıralanmaktadır.

– Kadının yaşı ilerledikçe, gebe kalma şansıda doğru orantılı bir şekilde düşmektedir. Bunun sebebi yaş ile birlikte yumurta sayısının ve kalitesinin azalmasıdır. 20li yaşlara göre 30lu yaşlardaki fark bile oldukça yüksektir. Özellikle 40 yaş ve üzeri kadınlarda gebe kalma şansı çok düşmüştür.

– Cinsel ilişki sıklığı da infertilite teşhisi koymada büyük rol oynar. Örneğin bir çift ayda 5 veya daha az cinsel ilişki yaşıyorsa, bu gebelik şansını oldukça düşürecektir.

– Patolojik sebeplerden kaynaklı bazı durumlarda gebelik şansını düşürebilmektedir. Örneğin geçirilmiş ameliyatlar, pelvis enfeksiyonlar ve endometriozis sebepler arasında yer almaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu