Diyet

Çocuklarda ve Ergenlerde Obezitenin Nedenleri

Çocuklarda ve Ergenlerde Obezitenin Nedenleri

Ülkemizde pek çok ebeveynde hala şişman çocuk sağlıklıdır anlayışı devam etmektedir. Oysa dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de çocuklarda görülen obezite oranı hızla artmakta ve fazla kilonun çocuklarda sebep olduğu fiziksel ve psikolojik problemler anlatılmaya çalışılmaktadır. Obezite vücutta birikmiş fazla yağ miktarı olarak tanımlanır.

Çocuklarda ve Ergenlerde Obezitenin Nedenleri

 

Erkeklerde toplam kilonun %25’i, kızlarda ise toplam kilonun %32 sinden fazlasını yağ oluşturuyorsa obezite teşhisi konulabilir. Bunun yanı sıra, çocuklarda obezite teşhisi kilo boy oranının ideal olandan 0 fazla olması ile de tanımlanabilir.

Çocuklarda ve Ergenlerde Obezitenin Nedenleri

 

Fazla kilosu olan her çocuk obez bir yetişkin olacak diye bir şey söylenmesi doğru olmasa da riski arttırır. Çocukluk dönemindeki obezite pediatrik hipertansiyon, Tip II diyabet, ileride gelişebilecek kalp damar hastalıklarına sebep olabileceği gibi, çocuğun özgüven gelişimini ve sosyal iliksilerini olumsuz yönde etkileyebilir. Obezite, çocuğun psikolojik ve sosyal gelişimi için en büyük tehditlerden bir tanesidir.

 

 

Çocukluk Donemi Obezitesinin Sebepleri

Çocukluk Donemi Obezitesinin Sebepleri

Aile:

Anne ve/veya babanın obez olması çocuğun da obez olması riskini arttıran en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bunun sebebi genetik yapılanma olabildiği gibi anne ve babanın yeme, davranışı ve egzersiz yapıp yapmama durumu da olabilir. Çocuğun özellikle de erken yaslarda anne ve babayı örnek alma olasılığı göz önünde bulundurulursa yeme düzeni ve egzersiz alışkanlığı ona göre şekillenecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Çocukluk Donemi Obezitesinin Sebepleri

 

Hareketsizlik:

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde çocuklar okuldan boş kalan zamanlarını TV ve bilgisayar önünde geçirmektedir. Bunun yanı sıra abur cubur tüketiminin hızla yayılması çocuklarda hareketsizlikle birlikte sağlıksız kilo alımını tetikleyen faktörlerden bir tanesidir.

Psikolojik:

Stres, kaygı, depresyon yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda ve ergenlerde de kilo alımına neden olabilmektedir. Çocuğun ailesinden yeterince ilgi ve sevgi görememesi, okul ve sosyal hayatında problemler yaşaması, kendini yeterince ifade edememesi çocuğun problemini yemek yiyerek çözmesine sebep olabilir. Bu durum da çocuklarda kilo almayı hızlandırıcı faktörlerden bir tanesidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu