Gebelik

Hamile Kalabilmek İçin Rahim Filmi Çektirmek Gerekli Mi?

Hamile Kalabilmek İçin Rahim Filmi Çektirmek Gerekli Mi? Hamile kalabilmek her kadının istediği özel duygulardan biridir. Bizde yazımızda hamile kalabilmek için rahim filmi çektirmek gerekli mi? Sorusunu sizler içi ele aldık. İşte tüm detaylar..

Hamile kalabilmek için rahim filmi çektirmek gerekli mi? Birçok kadın bu sorunun cevabını merak eder. Çeşitli nedenlerden gebelik yaşayamayan kadınlar birtakım kontrollerden geçirilir. Doktorları vereceği kararlara göre çeşitli yollara başvurulabilir. Bu yollardan biri olan rahim filmi diğer adıyla HSG sonrası birtakım durumlar ortaya çıkar. Bizde yazımızda bu konuya değinerek gebe kalamazsam rahim filmi çektirmeli miyim? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Gebe Kalamazsam Rahim Filmli Çektirmeli Miyim?

Gebe kalmak her kadının istediği bir durumdur. Fakat bu bazı sebeplerden ötürü gerçekleşmeyebiliyor. 35 yaş altı kadınların 1 yıl boyunca korunmasız ilişki yaşamasına karşın çocuklarının olmaması durumunda doktora gidilmesi tavsiye edilir. Bu durumu yaşayan kadınların doktor tavsiyesiyle rahim filmi çektirmeleri istenebilir.

Doğal yollardan gebe kalamayan çiftlerin çoğunlukla başvurduğu yollardan biri tüp bebek tedavisidir. Bu durumlarda doktor rahim filmi çekilmesini isteyebilir. Rahim filmleri genel anlamda rahim kanalları tüplerinin kapalı olup olmadığını tespit etmede kullanılır. Tüp bebek tedavisi gibi pahalı uygulamalar öncesi rahim filmi çekilmesi daha yararlı olacaktır.

Normal ve doğal yollardan gebe kalınamaması durumlarında doktorun vereceği karara göre rahim filmi istenir. Rahim filmi tüplerin kapalı olduğunu tespit etmekte ve rahim içinde yaşanan anormalliklerin bulunması durumlarını kontrol eder. Yazımızın devamında rahim filmi sonrası gebelik başlığıyla bu durumu değerlendireceğiz.

Rahim Filmi Sonrası Gebelik

Doktorun vereceği karara göre rahim filmi çekilmesi istenir. Rahim filmi sonrası gebelik yaşanma durumlarına oldukça sık rastlanır. Aslında rahim filmi bir tedavi yöntemi değildir. Sadece rahimde bulunan sorunları tespit etmek amacıyla bu yola başvurulur.

Rahim sonrası gebeliklerin nedeni olarak doktorlar rahim filmi sırasında tüplerden basınç yoluyla verilen sıvı ilaçların burada yer alan sümüksü  ve pıhtı tıkaçlar ile küçük yapışıklıkları ortadan kaldırdığını ileri sürer. Yapılan bu işlem birçok kadının rahim filminden sonra hamilelik belirtileri göstermesini sağlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu